#RZECZoPRAWIE - Krzysztof Wójcik: Polacy nie potrafią się zachować na autostradach

Cześć osób źle ocenia priorytety. Chce zdobyć prawo jazdy, a nie nauczyć się jeździć - mówi w programie #RZECZoPRAWIE Krzysztof Wójcik, koordynator Zespołu Ekspertów – Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym.

Aktualizacja: 22.06.2016 15:21 Publikacja: 22.06.2016 14:10

Krzysztof Wójcik

Krzysztof Wójcik

Foto: rp.pl

Policja uważa, że polscy kierowcy nie potrafią jeździć po autostradach?

Krzysztof Wójcik, koordynator Zespołu Ekspertów – Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym: Muszę się z tym zgodzić. Część z nas nie potrafi zachować się na drogach szybkiego ruchu. Chodzi głównie o dostosowanie prędkości, czy nieuwzględnianie innych pojazdów na drodze. Jednak największym problemem jest wszechobecna agresja na drodze i wyeliminowanie tego pomogłoby w tym, aby było bezpiecznie.

Ponadto kursanci nie są odpowiednio szkoleni do jazdy takimi drogami. Część młodych osób nie potrafi np. wyczuć odległości przy zmianie pasa. Owszem na egzaminie są pytania teoretyczne dotyczące dozwolonej prędkości na autostradach, czy zasad zatrzymywania się. Jednak teoria a praktyka to dwie różne sprawy.

Musimy wiedzieć o tym, że zdając prawo jazdy stajemy się kierującymi, przez co spoczywa na nas pełna odpowiedzialność i konsekwencje z tego płynące.

Cześć osób źle ocenia priorytet - chce zdobyć prawo jazdy, a nie nauczyć się jeździć. I tutaj rolą instruktora jest poprowadzenie szkolenia tak, aby pokazać kursantom te priorytety.

Obecnie np. ciężko zweryfikować, gdzie szkolenie było przeprowadzane, ponieważ w karcie zajęć takiego odnośnika nie znajdziemy. Patrząc w przyszłość jakość szkolenia będzie miała podstawowe znaczenie, teraz przewyższające jest kryterium cenowe.

Ważne jest doszkalanie. Szczególnie widać to przy kierowcach motorów, którzy w okresie letnim biorą dodatkowe jazdy doszkalające. Inni kierowcy również powinni z tego korzystać, choćby po to, aby umieć wkomponować się w sąsiedni pas ruchu, żeby go nie blokować.

Wójcik w #RZECZoPRAWIE

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski