Surowsze kary dla kierowców od 1 czerwca 2017

Za ucieczkę przed policyjnym pościgiem będzie można trafić do więzienia nawet na pięć lat.

Aktualizacja: 18.05.2017 11:15 Publikacja: 17.05.2017 18:09

Surowsze kary dla kierowców od 1 czerwca 2017

Foto: Fotolia.com

W Dzienniku Ustaw z 17 maja pod pozycją 966 ukazała się nowela kodeksu karnego i kilku innych ustaw. To przepisy adresowane do kierowców. Ponieważ nowela wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu, oznacza to, że surowe kary staną się faktem 1 czerwca. Na co kierowcy muszą się przygotować?

Otóż pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenie ciała pójdzie do więzienia na minimum dwa lata (dziś dolna granica wynosi dziewięć miesięcy więzienia). Kara nie będzie już zawieszana.

Dłuższy będzie też termin przedawnienia dla przestępstw na drodze. Dziś następuje ono po dwóch latach. Po zmianie policja, prokuratura i sąd będą mieć trzy lata, by skutecznie ukarać kierowcę. Jest więc szansa, że liczba przedawnień w takich sprawach się zmniejszy.

Posypią się również kary dla drogowych recydywistów. Każdy, kto siądzie za kierownicą, choć stracił prawo jazdy – także decyzją administracyjną po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h i więcej w terenie zabudowanym – musi się liczyć z karą dwóch lat więzienia oraz orzeczonym przez sąd zakazem prowadzenia pojazdów do 15 lat.

Z kolei każdy, kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany nawet na pięć lat więzienia. Dziś kodeks przewiduje za to karę do trzech lat pozbawienia wolności.

W kodeksie karnym pojawi się również nowy przepis zaostrzający odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się mimo sygnałów (świetlnego i dźwiękowego), może trafić nawet na pięć lat do więzienia. W takiej sytuacji sąd obligatoryjnie zakaże mu także prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat piętnastu. Dzisiaj nawet brawurowa ucieczka traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi jedynie grzywna lub areszt do 30 dni.

I ostatnia zmiana: przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy dowiedzą się o wcześniejszych karach za wykroczenia w ruchu drogowym, a także, czy w przeszłości zatrzymywano kierowcy prawo jazdy. Informacje pochodzić będą od policji i z Centralnej Ewidencji Kierowców. Stan kartoteki takiego kierowcy będzie miał wpływ na surowość kary orzekanej przez sąd.

Dziś sądy, orzekając w sprawie przestępstw drogowych, nie wiedzą, czy podsądny popełniał wcześniej wykroczenia drogowe czy nie.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Nie tylko spadki i zasiedzenie. Najważniejsze orzeczenia Izby Cywilnej w 2024 r.
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay