Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w G. wystąpił do Starosty o skierowanie S. W. na egzamin sprawdzający kwalifikacje kierującego pojazdem z uwagi na uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do jego kwalifikacji.
Miały one wyjść na jaw podczas kontroli drogowej. Przyczyną zatrzymania kierującego była jazda bez włączonych świateł przeznaczonych do jazdy dziennej. Jednakże w trakcie kontroli doszło do sporu pomiędzy kontrolującymi a kierującym pojazdem. Kierowca wyjaśnił, że poruszał się samochodem swojej matki, który to pojazd nie był wyposażony w system włączający automatycznie światła do jazdy dziennej. W trakcie rozmowy "rozpytali" S. W. o znajomość przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, i uznali, iż posiada on znaczące braki wiedzy w tym zakresie.
Starosta skierował S. W. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w formie egzaminu państwowego. Jego decyzję podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Mężczyzna nie dał za wygraną, i złożył skargę do sądu administracyjnego. Domagał się w niej uchylenia decyzji o skierowaniu na egzamin, wskazując na naruszenie art. 99 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami w związku z art. 114 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym poprzez niewłaściwe zastosowanie i uznanie, że w sprawie zaistniały przesłanki uzasadniające skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał, iż funkcjonariusz po stwierdzeniu uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do kwalifikacji kierującego pojazdem, może wystąpić o skierowanie takiej osoby na egzamin sprawdzający te kwalifikacje.