Trybunał Sprawiedliwości: kryterium wzrostu w naborze do policji to dyskryminacja

Minimalny wzrost jako kryterium przyjęcia do szkoły policyjnej może stanowić niezgodną z prawem dyskryminację kobiet - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 18.10.2017 11:25 Publikacja: 18.10.2017 11:02

Trybunał Sprawiedliwości: kryterium wzrostu w naborze do policji to dyskryminacja

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Sprawa dotyczyła obywatelki Grecji, która chciała wstąpić do służby w policji. Greckie przepisy przewidują jednak, że wszyscy kandydaci do służby w policji, niezależnie od płci, powinni mieć przynajmniej 170 cm wzrostu. Na tej podstawie Marii-Elenie Kalliri odmówiono udziału w konkursie wstępnym do szkoły policyjnej.

Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego w Atenach, podnosząc, że jest dyskryminowana ze względu na płeć. Sąd przyznał jej rację i uchylił decyzję, stwierdzając, że grecka ustawa nie jest zgodna z konstytucyjną zasadą równości kobiet i mężczyzn.

Grecki minister spraw wewnętrznych i minister ds. edukacji narodowej i wyznań wnieśli skargę na to orzeczenie do greckiej rady stanu. Ta zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o rozstrzygnięcie, czy prawo Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu określającemu identyczny minimalny wzrost dla wszystkich kandydatów, płci męskiej lub żeńskiej, w konkursie wstępnym do szkoły policyjnej.

W środę Trybunał stwierdził, że określenie identycznego minimalnego wzrostu dla wszystkich kandydatów, płci męskiej lub żeńskiej, skutkuje dyskryminacją pośrednią, ponieważ działa na niekorzyść znacznie większej liczby kobiet niż mężczyzn.

Jak zaznaczono, takie uregulowanie nie skutkuje dyskryminacją pośrednią, gdy spełnione są dwie przesłanki, których istnienie bada sąd krajowy. Po pierwsze, uregulowanie powinno być obiektywnie uzasadnione zgodnym z prawem celem, takim jak dążenie do zapewnienia zdolności operacyjnej i prawidłowego funkcjonowania służb policyjnych; a po drugie, środki dla osiągnięcia tego celu powinny być właściwe i niezbędne.

W tym względzie Trybunał wskazał, iż o ile jest prawdą, że wykonywanie niektórych funkcji policji może wymagać użycia siły fizycznej oraz szczególnych zdolności fizycznych, o tyle niektóre funkcje policji – takie jak pomoc udzielana obywatelom lub kontrola ruchu drogowego – nie wydają się wymagać istotnego zaangażowania fizycznego. Ponadto przy założeniu, że wszystkie zadania wykonywane przez policję grecką wymagają szczególnej sprawności fizycznej, nie wydaje się, aby taka sprawność była koniecznie związana z posiadaniem minimalnego wzrostu. – W każdym wypadku cel związany z zapewnieniem skutecznego wykonywania zadań przez policję mógłby zostać osiągnięty za pomocą mniej restrykcyjnych środków wobec osób płci żeńskiej, takich jak preselekcja kandydatów umożliwiająca zbadanie ich zdolności fizycznych – zauważył Trybunał.

Wyrok w sprawie C-409/16 Maria-Eleni Kalliri / Ypourgos Esoterikon i Ypourgos Ethnikis Paideias kai Thriskevmaton

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku