Aktualizacja: 14.01.2016 11:25 Publikacja: 14.01.2016 09:50
Foto: 123RF
Nowa ustawa o komornikach sądowych ma wejść w życie już od 2017 r. Najważniejsza zmiana przywraca stan sprzed 1997 roku, kiedy komornicy byli pracownikami sądu, to sądy wypłacały im pensje, a to co zarobili trafiło do budżetu.
Oznacza to, że komornicy nie będą już pracowali na własny rachunek, prowadząc własne firmy-kancelarie komornicze.
Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy. Zgodnie z nią o ważności najbliższych wyborów orzekać będzie 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
25 lat pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym - taki wyrok usłyszał we wtorek Karol M. za zabójstwo komornik sądowej. Do tragicznych wydarzeń doszło w listopadzie 2022 roku w Łukowie (woj. lubelskie).
Zakaz prowadzenia egzekucji z minimalnego wynagrodzenia przy jednoczesnej możliwości dokonywania potrąceń z rent i emerytur może być niekonstytucyjny. Narusza zasadę równości wobec prawa oraz jest sprzeczny z zasadą sprawiedliwości społecznej – twierdzą eksperci.
- Zawsze zachęcam osoby zarabiające minimalną pensję do dobrowolnych spłat długu, tłumacząc im, że wierzyciel o nich nie zapomni. Przypomni sobie o nich, gdy ci przejdą na emeryturę. Wówczas egzekucję z tego świadczenia, w przeciwieństwie do najniższego wynagrodzenia, będzie już można prowadzić. Tyle tylko, że emerytura będzie niska, za to narosłe przez lat odsetki ogromne - mówi Robert Damski, komornik sądowy z Lipna.
Sztuczna inteligencja raczej nie zastąpi komorników, ale narzędzia na niej oparte mogą w znaczny sposób usprawnić prace kancelarii i usprawnić proces odzyskiwania długów.
Za rok mogę się już z Państwem nie spotkać w obecnej roli...
Zniesienie maksymalnego, sześcioletniego okresu asesury komorniczej oraz przywrócenie wieku emerytalnego w wysokości 70 lat dla przedstawicieli tego zawodu – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jako skromny powiatowy komornik sądowy proszę o kilka rzeczy.
Praktyka stosowania notarialnych tytułów egzekucyjnych rodzi jeszcze pewne wątpliwości. W dodatku eksperci różnią się w ocenach co do tej instytucji. Część widziałaby je jako absolutny wyjątek, a część chce jej dalszej ewolucji, by dostosować ją do oczekiwań biznesu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas