Jednak w myśl art. 24 ust. 2 ustawy o PPE kwota odprowadzanej składki podstawowej nie może przekraczać 7 proc. wynagrodzenia uczestnika PPE. W praktyce oznacza to, że pracodawca co miesiąc nalicza i odprowadza ją w sposób określony w umowie zakładowej, ale podstawę ustalenia wysokości składki podstawowej stanowi wynagrodzenie uczestnika PPE.
Z kolei art. 2 pkt 15 ustawy o PPE definiuje, co należy rozumieć przez wynagrodzenie na potrzeby ustalenia wysokości składki podstawowej. Wynagrodzenie oznacza podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia z art. 19 tej ustawy. Gdy więc składkę podstawową zgodnie z umową zakładową określono na 5 proc. wynagrodzenia, pracodawca co miesiąc nalicza każdemu uczestnikowi PPE 5 proc. przysługującego mu wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowych. W dalszej kolejności tak naliczoną składkę podstawową szef odprowadza na rachunek uczestnika w PPE w terminie wskazanym w umowie zakładowej.
Dodatkowe z limitem
PPE zasilać mogą także składki dodatkowe. Wolno je odprowadzać pod warunkiem, że nie zakazuje tego umowa zakładowa. Jeśli to dopuszcza, uczestnik programu może zadeklarować takie wpłaty, określając jednocześnie ich wysokość. Ustaloną przez uczestnika składkę dodatkową pracodawca co miesiąc potrąca z jego wynagrodzenia po uprzednim pomniejszeniu tego wynagrodzenia o należności publicznoprawne i odprowadza na rachunek uczestnika PPE.
Obowiązuje jednak ustawowy limit składki dodatkowej, którą wolno odprowadzić do PPE. Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o PPE suma składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć czteroipółkrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W 2016 r. limit składek dodatkowych do PPE wynosi 18 247,50 zł.
Transfer z innego programu
Innym sposobem zasilania PPE są wpłaty transferowe. Nazywane są nimi wpływy na rachunek uczestnika PPE środków pochodzących z innego PPE tego uczestnika lub indywidualnego konta emerytalnego (IKE) dokonywane na podstawie dyspozycji uczestnika PPE. Uczestnik PPE, który ma środki w innym PPE lub w IKE, może je przetransferować do PPE, w którym obecnie oszczędza.
Aby jednak tego dokonać, musi spełnić określone ustawowe warunki. Przykładowo przelew pieniędzy z innego PPE do tego, w którym aktualnie oszczędza, jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy nie jest on zatrudniony u pracodawcy prowadzącego program, z którego dochodzi do wypłaty transferowej. Wyjątek dotyczy likwidacji programu, z którego przekazuje się środki.