RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.11.2016 19:35 Publikacja: 01.11.2016 18:22
Andżelika Borys nie ma wątpliwości, że dla białoruskich władz wciąż pozostaje osobą nie do zaakceptowania.
Foto: Rzeczpospolita, Bartłomiej Żurawski
Od ponad dziesięciu lat na Białorusi działają dwa Związki Polaków – prorządowy i niezależny. Ten pierwszy działa legalnie i jest uznawany przez władze w Mińsku. Drugi, uznawany przez Warszawę, działa w podziemiu. Taka sytuacja tworzy od lat najbardziej wrażliwy temat polsko-białoruskich relacji. Szef białoruskiej dyplomacji podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce zadeklarował, że władze w Mińsku „rozwiążą ten problem".
– W naszych stosunkach z polskimi przyjaciółmi są delikatne kwestie, także związane z funkcjonowaniem nieoficjalnego Związku Polaków na Białorusi. Utrzymujemy w tej sprawie ścisły kontakt z polską ambasadą, z MSZ. Prędzej czy później rozwiążemy ten problem – powiedział niedawno w rozmowie z „Rz" szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej.
Śledczy tymczasowo zrezygnowali z prób aresztowania zawieszonego prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola – podała agencja prasowa Yonhap. Wcześniej straż prezydencka i oddziały wojskowe uniemożliwiły wejście do rezydencji polityka i aresztowanie go w związku z decyzją o wprowadzenie w kraju na początku grudnia stanu wojennego. Pod presją parlamentu i masowych protestów Yoon wycofał się z tej decyzji po kilku godzinach.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Od dwóch tygodni Słowacja nie ma oficjalnych informacji na temat miejsca pobytu premiera Roberta Fico (Smér). Według ustaleń słowackich mediów, premier przebywa w luksusowym hotelu w Wietnamie. Kancelaria rządu milczy.
Historia i obecne warunki pokazały, że nasza współpraca z Królestwem Danii nie doprowadziła do stworzenia pełnej równości - powiedział w noworocznym orędziu premier Grenlandii Mute Egede, wzywając swoich rodaków do wyboru niepodległości.
Funkcjonariusze Biura dochodzeń w sprawie korupcji dla urzędników wysokiego szczebla oraz policjanci podjęli w piątek próbę aresztowania prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przedstawił prezydentowi Joe Bidenowi opcje dotyczące potencjalnego ataku na obiekty związane z programem nuklearnym Iranu przed odejściem Bidena z urzędu - informuje Axios, powołując się na trzy źródła znające szczegóły sprawy.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Już za kilka tygodni na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie, których wynik nikogo nie zaskoczy. Dyktator, jak na razie, nie ma się czego obawiać.
Jeśli minister finansów Andrzej Domański nie wypłaci Prawu i Sprawiedliwości pieniędzy, to czeka go w przyszłości Trybunał Stanu - uważa były premier Mateusz Morawiecki, komentując poniedziałkową decyzję PKW w sprawie sprawozdania partii Jarosława Kaczyńskiego.
To pierwszy tego typu wyrok na Białorusi od czasów Związku Radzieckiego. 64-letni kapłan został uznany za winnego i skazany na 11 lat więzienia za zdradę państwa. Dlaczego podpadł dyktatorowi?
Najstarsze seminarium w kraju przestało istnieć. Kościół rzymskokatolicki na Białorusi mierzy się z poważnym kryzysem. Nie chodzi tylko o represyjny reżim Aleksandra Łukaszenki.
Co najmniej cztery osoby zginęły, gdy na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu w Saksonii-Anhalt kierowca wjechał samochodem w grupę ludzi. Do zdarzenia odniósł się premier RP Donald Tusk.
Przemocą próbują zastraszyć, zniechęcić i zmusić do milczenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że z dyrektorem Studium Europy Wschodniej Janem Malickim bitwę przegrali już dawno temu.
W Warszawie napadnięto na szefa Studium Europy Wschodniej UW. Prof. Jan Malicki stracił przytomność i trafił do szpitala - podaje telewizja Biełsat. Napastnicy - jak wynika z relacji współpracowniczki Malickiego - byli ubrani w stroje przypominające mundury strażników miejskich, dlatego zapytany o nazwisko udzielił im odpowiedzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas