Ministrowie wpłacą na Caritas i skorzystają ulgi w podatku dochodowym PIT

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła można w całości odliczyć od dochodu.

Aktualizacja: 10.04.2018 06:46 Publikacja: 09.04.2018 17:20

Ministrowie wpłacą na Caritas i skorzystają ulgi w podatku dochodowym PIT

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Czy ministrowie, którzy przekażą swoje nagrody Caritasowi, mogą skorzystać z ulgi podatkowej? Tak. Podobnie jak każda inna osoba, która wspiera charytatywną działalność Kościoła katolickiego. Darowiznę na taki cel można w całości odpisać od dochodu w zeznaniu rocznym.

Jakie to daje korzyści?

– Osoba, która odlicza darowiznę od dochodu, odzyska poprzez pomniejszenie podatku albo jego zwrot część przekazanej kwoty – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – Załóżmy, że darczyńca przelewa 50 tys. zł. Jeśli jest w pierwszym progu skali podatkowej (płaci 18 proc. PIT), to odzyska 9 tys. zł – tłumaczy ekspert.

Prawo do ulgi podatkowej wynika z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy określają, że darowiznę należy przekazać kościelnej osobie prawnej. Są to m.in. parafie, diecezje, archidiecezje, metropolie, rektoraty, opactwa, domy zakonne, Papieskie Dzieła Misyjne, a także Caritas Polska i Caritas diecezji. Ustawa ta wymienia też przykładowe rodzaje działalności charytatywno-opiekuńczej Kościoła. Jest tam wskazane m.in. organizowanie pomocy sierotom, udzielanie wsparcia w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie, prowadzenie zakładów, szpitali i innych zakładów leczniczych, żłobków, ochronek, schronisk, krzewienie idei pomocy bliźnim i sprzyjających temu postaw społecznych oraz pomoc w ochronie macierzyństwa.

Aby odliczyć całą darowiznę, trzeba mieć dowód wpłaty oraz sprawozdanie od obdarowanego, z którego wynika, że wsparcie zostało wykorzystane na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego. Powinien je sporządzić w ciągu dwóch lat od przelania pieniędzy.

Czy premie przekazane przez ministrów Caritas można uznać za dobrowolne darowizny?

– Tak, bo żaden przepis nie nakłada na nich takiego obowiązku – mówi Grzegorz Gębka. – Motywy przekazania darowizny, np. polecenie partyjnych zwierzchników, nie mają dla celów podatkowych żadnego znaczenia.

Trzeba też pamiętać, że darowiznę można odliczyć w zeznaniu za ten rok, w którym ją przekazaliśmy. Przykładowo, jeśli pieniądze zostaną przelane w kwietniu albo w maju, ulgę będzie można wykazać w PIT za 2018 r.

Jeśli nie zostaną spełnione warunki z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, darczyńca może skorzystać z odliczenia na podstawie ustawy o PIT. Wtedy jednak obowiązuje go limit – darowizna może być odliczona tylko do wysokości 6 proc. dochodu.

Ulgę wykazujemy w formularzu PIT/O (załącznik do zeznania rocznego). Potem jej kwotę przenosimy do zeznania rocznego.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej