Aktualizacja: 20.02.2018 10:25 Publikacja: 19.02.2018 16:58
Rozliczyć się wspólnie można nie tylko z dzieckiem małoletnim
Foto: www.sxc.hu
– Samotny rodzic to taki, który wychowuje dziecko bez udziału drugiego – uznała skarbówka w najnowszej interpretacji (0114-KDIP3-3.4011.530.2017.2.JK3). A to oznacza, że wystarczy, iż ojciec np. raz w tygodniu odbiera dziecko ze szkoły, spędza z nim co drugi weekend oraz część wakacji i świąt, by matka straciła prawo do preferencyjnego rozliczenia.
Taką odpowiedź otrzymała kobieta, która rozwiodła się w 2013 r. i od tego czasu sama wychowuje dziewięcioletniego obecnie syna. Sąd przyznał prawa rodzicielskie obojgu rodzicom, ale określił, że miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki. Kobieta napisała, że ojciec płaci alimenty i widuje się z synem. Ten spędza u niego jedną noc w tygodniu, co drugi weekend oraz dwa–trzy tygodnie wakacji i część świąt. Ciężar wychowania spoczywa na niej. To ona dba o zdrowie syna i edukację.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Frankowicz, który ma już sprawę lub rozważa pozew, powinien przeanalizować rozwiązania, jakie są w projekcie nowej ustawy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostają nadal aktywne zawodowo, mogą liczyć na ulgę dla pracujących seniorów. Aby z niej skorzystać, muszą jednak zrezygnować z pobierania emerytury oraz trzynastki i czternastki.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas