Nowe technologie z Konstancina

GeniCore to – według kapituły konkursu „Rzeczpospolitej" – najbardziej perspektywiczny start-up w Polsce.

Publikacja: 14.12.2015 20:00

Członkowie kapituły konkursu „Orzeł Innowacji – Start-Up!”

Członkowie kapituły konkursu „Orzeł Innowacji – Start-Up!”

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Znamy już finalistę najnowszej edycji konkursu „Orzeł innowacji". Tym razem członkowie kapituły konkursu – która spotkała się już po raz ostatni – poszukiwali najbardziej perspektywicznej młodej firmy z innowacyjnym pomysłem biznesowym.

„Orzeł Innowacji – Start-Up!" wygrała, choć nie jednomyślnie, spółka technologiczna z Konstancina-Jeziorny, która jest na dobrej drodze, by podbić m.in. Europę, USA, Japonię czy RPA.

– Rywalizacja w konkursie była bardzo zacięta. Różnorodność projektów, które zostały w nim zaprezentowane, świadczy o tym, że Polska może być dumna ze sposobu, w jaki rozwijają się rodzime start-upy – mówi Marcin Kozłowski, global manager w Business Link, członek kapituły „Orła Innowacji".

Wysoki poziom polskich start-upów

Konkurs „Orzeł Innowacji – Start-Up!" to kolejna odsłona wydarzenia, które miało finał we wrześniu i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wówczas członkowie kapituły wybierali najbardziej innowacyjną polską firmę. Jednogłośnie wygrał CD Projekt, producent gry „Wiedźmin". W najnowszej edycji konkursu, przeznaczonej dla start-upów, wygrał natomiast GeniCore.

Jak tłumaczy Maciej Balsewicz, dyrektor finansowy EasyPack i członek kapituły, poziom kandydatów, którzy rywalizowali o nagrodę główną, czyli kampanię reklamową w takich tytułach, jak dzienniki „Rzeczpospolita" i „Parkiet", magazyn „Bloomberg Businessweek Polska" czy miesięcznik „Sukces", oraz pakiet szkoleń wartości 5 tys. zł, był bardzo wysoki.

Członkowie jury – w skład którego weszli m.in. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Filip Thon, prezes RWE Polska, prof. Piotr Moncarz, współzałożyciel US-Polish Trade Council i twórca US-Poland Innovation Hub, a także Andrzej Gliński, członek zarządu Banku Millennium czy Krzysztof Wieczorek, pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej ds. inżynierii finansowania projektów – nie mieli prostego zadania.

– Firmy, i to nie tylko te, które weszły do ścisłego finału, zaprezentowały niezwykle ciekawe projekty – podkreśla Maciej Balsewicz.

Jurorzy postanowili więc wyróżnić jeszcze cztery start-upy. W finałowej piątce – obok zwycięzcy – znalazły się więc również takie młode i innowacyjne spółki, jak Social WiFi, Easy Solar oraz Sher.ly i Carbon Workshop.

Własne technologie i patenty

Zwycięzca, GeniCore, to spółka technologiczna, która specjalizuje się w innowacyjnym spiekaniu materiałów kompozytowych. W tej dziedzinie ma ambicje stania się światowym liderem.

Do głównych produktów firmy należą nowatorskie urządzenie PPC, służące do spiekania materiałów proszkowych, oraz innowacyjny kompozyt DEC.

– W obu powyższych obszarach upatrujemy dużego potencjału dalszego rozwoju, związanego m.in. z rozwojem aplikacji wykorzystujących innowacyjny kompozyt DEC (diamond enhanced cemented carbide – red.) – tłumaczą w spółce z Konstancina. – Technologie metalurgii proszków GeniCore bazują na własnych wynalazkach, będących przedmiotem międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu innowacyjnych materiałów kompozytowych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Start-up ma już ochronę patentową swoich wynalazków w UE, Korei, Japonii, RPA, Rosji i USA. Wdrażany przez spółkę projekt ma szansę zawojować sektor, którego wartość sięga dziesiątek miliardów euro.

GeniCore ma już grono odbiorców, w efekcie generuje przychody liczone w milionach złotych.

Innowacyjne projekty

Wśród wyróżnionych w ramach „Orła Innowacji" firm znalazł się m.in. Social WiFi. Spółka wdraża usługę, dzięki której można zmienić swoje tradycyjne Wi-Fi w narzędzie analityczno-marketingowe. Z rozwiązania korzysta już ponad 0,7 mln klientów, m.in. w USA czy Arabii Saudyjskiej.

Easy Solar stworzył pierwszą aplikację mobilną do projektowania „szytych na miarę" zestawów fotowoltaicznych, które w przyszłości mogą dostarczać energię słoneczną do gniazdek w naszych domach.

Carbon Workshop to start-up założony przez absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy zrobili portfel z włókna węglowego, blokujący przepływ fal radiowych, co chroni dane zapisane na kartach, wyposażonych w system paypass.

A Sher.ly to start-up, który powstał dzięki zbiórce na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Prowadzi usługi eksportu i przetwarzania danych w chmurze, oparte na własnych urządzeniach zwiększających bezpieczeństwo danych.

Znamy już finalistę najnowszej edycji konkursu „Orzeł innowacji". Tym razem członkowie kapituły konkursu – która spotkała się już po raz ostatni – poszukiwali najbardziej perspektywicznej młodej firmy z innowacyjnym pomysłem biznesowym.

„Orzeł Innowacji – Start-Up!" wygrała, choć nie jednomyślnie, spółka technologiczna z Konstancina-Jeziorny, która jest na dobrej drodze, by podbić m.in. Europę, USA, Japonię czy RPA.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Orzeł Innowacji
Rodzimy sektor bezpieczeństwa potrzebuje polskich innowacji
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Orzeł Innowacji
AI zaprzęgnięta do słuchania płuc
Orzeł Innowacji
Wydrukujemy ludzką łąkotkę
Orzeł Innowacji
„Rzeczpospolita” już po raz 10. nagrodziła innowacyjne firmy
Orzeł Innowacji
Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”