Reklama
Rozwiń

NSA: Kary za automaty do gier poza kasynami zostaną w budżecie

Przepis będący podstawą kary za urządzanie gier na automatach poza kasynem nie jest normą techniczną, której projekt podlegał notyfikacji unijnej.

Aktualizacja: 17.05.2016 07:01 Publikacja: 16.05.2016 18:20

NSA: Kary za automaty do gier poza kasynami zostaną w budżecie

Foto: 123RF

Na poniedziałkową uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego niecierpliwie czekała cała branża gier, zwłaszcza firmy, które zostały ukarane za prowadzenie gier na automatach poza kasynami. Liczyły, że szala zwycięstwa w NSA, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, co do skutków braku notyfikacji przez Polskę przepisów hazardowych przechyli się na ich stronę. Nadzieje okazały się płonne.

Całe zamieszanie ma związek z pośpiesznie uchwaloną w 2009 r. tzw. ustawą hazardową, która dała podstawę do karania tych, którzy oferowali automaty do gier poza kasynami. Właściciele tzw. jednorękich bandytów z osiedlowych sklepików czy barów byli masowo karani przez celników.

Kolejny zwrot nastąpił po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (C-213/11,C-214/11 i C-217/11). Trybunał uznał w nim, że przepisy krajowe, które mogą powodować ograniczenie, a nawet stopniowe uniemożliwienie prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych poza kasynami i salonami gry, są potencjalnie „przepisami technicznymi". Ich projekt powinien więc zostać przekazany Komisji. Zastrzegł jednak, że to ustalenie należy do sądu krajowego. Sam za przepis techniczny uznał tylko art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych.

Po takim rozstrzygnięciu sprawy ukaranych zaczęły wracać na wokandy. Część składów orzekała na korzyść ukaranych, inne odmawiały im racji. Żeby ostatecznie przeciąć spór, prezes NSA wystąpił o podjęcie uchwały.

Ukarani nie będą jednak nią zachwyceni. Siedmioosobowy skład NSA uznał bowiem, że art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy o grach hazardowych nie jest przepisem technicznym, którego projekt powinien być przekazany Komisji Europejskiej. Tym samym może stanowić podstawę wymierzenia kary za naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych. Przy czym w ocenie sędziów dla ukarania za urządzanie gier na automatach poza kasynami nie ma znaczenia brak notyfikacji oraz techniczny charakter art. 14 ust. 1.

6 mld zł na tyle w 2014 r. resort finansów szacował skutki ewentualnego zwrotu kar

Ponadto NSA stwierdził, że karze ze spornego przepisu podlega urządzający gry na automatach poza kasynem bez względu na to, czy legitymuje się koncesją lub zezwoleniem, a od 14 lipca 2011 r. także zgłoszeniem lub wymaganą rejestracją automatu lub urządzenia do gry.

NSA zauważył, że TSUE jako przepis techniczny ocenił tylko art. 14 ustawy o grach hazardowych. Rzeczą sądu krajowego jest natomiast ustalenie, czy przepisy ustawy o grach hazardowych, jako „potencjalnie" techniczne, rzeczywiście wprowadzają warunki mogące mieć istotny wpływ na właściwości lub sprzedaż produktu.

W ocenie poszerzonego składu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy o grach hazardowych nie jest przepisem technicznym w rozumieniu dyrektywy transparentnej i nie podlegał obowiązkowi notyfikacji. Ma on charakter samoistny. Sam w sobie zaś nie kwalifikuje się do żadnej spośród grup przepisów technicznych, o których mowa w dyrektywie 98/34/WE. W konsekwencji brak jego notyfikowania nie jest żadną przeszkodą, aby stanowił on podstawę nałożenia kary pieniężnej za określone nim naruszenie, tj. za urządzanie gry na automatach poza kasynem gry.

W końcowych ustnych motywach uzasadnienia Janusz Drachal, sędzia przewodniczący składu, prezes Izby Gospodarczej NSA, zwracał uwagę, że organizowanie i urządzanie gier hazardowych, ze względu m.in. na towarzyszące im ryzyko uzależnień, korupcji i przestępczości, nie może być traktowane jak zwykła działalność gospodarcza. Dlatego za oczywisty i naturalny cel polityki państwa NSA uznał poddanie tego rodzaju aktywności gospodarczej ścisłej regulacji i kontroli.

Sygnatura akt: II GPS 1/16

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku