Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych domaga się, aby „natychmiast powołać powszechny obowiązkowy samorząd gospodarczy, reprezentujący ogół przedsiębiorców, z szerokimi uprawnieniami". Działalność samorządu byłaby finansowana ze składek ściąganych od przedsiębiorców, proporcjonalnych do przychodów, oraz opłat za świadczone dla nich usługi. Nie tędy droga. Reprezentacje przedsiębiorców należy budować poprzez wzmocnienie i konsolidację istniejących, dobrowolnych i finansowanych przez członków organizacji, a nie poprzez odgórne powołanie samorządu gospodarczego utrzymywanego z naszych podatków.
Mityczna reprezentacja
Zróżnicowanie interesów przedsiębiorców małych i dużych, tych, którzy inwestują, i tych, którzy czerpią dochody jedynie z pracy, działających w różnych branżach i różnych regionach, wykorzystujących różne modele biznesowe i różne technologie, sprawia, że uzgodnienie wspólnego stanowiska jest najczęściej niemożliwe. Nie powiodło się w odniesieniu do podatków dochodowych i VAT, składek na ZUS i wieku emerytalnego, przystąpienia do UE i strefy euro, podatku od handlu i ograniczenia handlu w niedziele, dofinansowania odnawialnych źródeł energii itd.
A jeżeli przez ostatnie 25 lat nie udało się nam wypracować wspólnych stanowisk wobec najważniejszych kwestii polityki gospodarczej i społecznej, to wiara w mityczną reprezentację wszystkich przedsiębiorców jest nieuzasadniona. Rozstrzygnięć musi dokonywać parlament, kierując się dobrem ogółu obywateli.
Nierealny i nieracjonalny jest również postulat, aby stanowiska samorządu gospodarczego były wiążące dla Sejmu, ponieważ w takiej sytuacji samorząd stałby się częścią składową władzy ustawodawczej. A gdyby samorząd przedsiębiorców stał się częścią władzy ustawodawczej, to pracownicy mieliby podstawy do żądania utworzenia samorządu pracowniczego o podobnie szerokich uprawnieniach. Tymczasem władza ustawodawcza musi wyważać interesy wszystkich grup społecznych. Rozumiem pragnienie wzmocnienia wpływu na stanowione prawo i je podzielam, ale stanowisko samorządu nie może być wiążące dla Sejmu.
Co do obszernego katalogu zadań, które samorząd gospodarczy miałby realizować, a które obecnie realizują instytucje publiczne oraz przedsiębiorstwa i organizacje prywatne, to już na pierwszy rzut oka rodzą się poważne wątpliwości, a czasem sprzeciw.