RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 17.07.2017 09:21 Publikacja: 17.07.2017 08:49
Łukasz Piebiak
Foto: materiały prasowe
Rz: Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawie o ustroju sądów powszechnych idą przez Sejm jak burza. Lada dzień trafią na biurko prezydenta. Tak szybkie tempo jest potrzebne?
Łukasz Piebiak: Tak. Przed nami parlamentarna przerwa wakacyjna – w tym roku wyjątkowo długa, bo półtoramiesięczna. Warto te projekty, wprowadzające wiele dobrych zmian w szeroko pojętym otoczeniu sądownictwa – tak oczekiwanych przez społeczeństwo, ale i wielu sędziów – uchwalić, nim się ona rozpocznie. Podkreślić wypada, że jakkolwiek drugi z projektów jest projektem poselskim, obydwa zostały gruntownie omówione – każdy, kto chciał wyrazić swój pogląd na ich temat, zrobił to.
Nietrudno było przewidzieć, że uchwała PKW w przyjętym kształcie pogłębi chaos prawny i utrudni rozwiązanie sporu co do legitymacji orzeczniczej tzw. neosędziów - pisze prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak należy do sędziowskiego gatunku zagrożonego wyginięciem. Jego trzeba chronić, a nie atakować, bo demokracja opiera się na ludziach takich jak on.
Ostatnia aktywność Prezydenta RP, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą m.in. parytety płci we władzach związków sportowych nakazuje rozważyć przyczyny pominięcia w nim mechanizmów wymuszających zasadę równości w sporcie, zakotwiczonych w europejskim soft law.
Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem alimentów jest dostarczanie środków utrzymania uprawnionemu, a nie przekazanie jego przedstawicielowi ustawowemu gotówki do praktycznie nieweryfikowalnej dyspozycji.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu gospodarczym oznacza konieczność wejścia na długotrwałą i kosztowną ścieżkę konfrontacyjną.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Nietrudno było przewidzieć, że uchwała PKW w przyjętym kształcie pogłębi chaos prawny i utrudni rozwiązanie sporu co do legitymacji orzeczniczej tzw. neosędziów - pisze prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.
O dwa lata zostanie wydłużony termin udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie referendarzom sądowym, którzy zdali egzamin sędziowski, ale wstrzymywali się od udziału w konkursach przed tzw. neoKRS.
W nowym roku więcej czeka nas gróźb i niepewności niż baśni. Idą czasy złe i burzliwe, trzeba porzucić złudzenia i usypiającą wiarę w pięknego królewicza albo przyjazne krasnoludki.
Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył o trzy miesiące areszt Janusza Palikota, podejrzanego o oszustwa i przywłaszczenie mienia. Biznesmen mógłby wyjść na wolność tylko wówczas, gdyby udało mu się do końca roku wpłacić 2 mln zł kaucji.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak należy do sędziowskiego gatunku zagrożonego wyginięciem. Jego trzeba chronić, a nie atakować, bo demokracja opiera się na ludziach takich jak on.
Jeśli prezydentem zostanie osoba przeciwna reformom, to będzie musiała wziąć pod uwagę, że przed ETPC jest ok. 700 spraw będących następstwem pseudoreformy wymiaru sprawiedliwości – mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest św. Graalem cywilizacji cyfrowej. Ambicje i cele na tej drodze są olbrzymie. Nie da się ich zrealizować bez rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.
Od lat jako państwo mamy problem ze zwrotami dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski do Niemiec po wcześniejszym rabunku. Jakie są drogi wyjścia z klinczu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas