Torebki foliowe wracają do Sejmu - cztery poprawki do nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami

Będą kary za brak sprawozdań w sprawie odpadów komunalnych.

Publikacja: 29.09.2017 07:22

Torebki foliowe wracają do Sejmu - cztery poprawki do nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami

Foto: Fotorzepa

W czwartek Senat zdecydował się wprowadzić cztery poprawki do nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Dwie mają charakter redakcyjny, a dwie merytoryczny.

Jedna z nich doprecyzowuje, że minister środowiska będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie rozporządzenia wykonawczego, w którym planuje obniżyć cenę torebek foliowych do 20 gr.

Druga poprawka dotyczy sporządzania rocznych sprawozdań przez podmioty prowadzące skup odpadów komunalnych.

– Mają obowiązek je przekazywać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta na prawach powiatu do 31 stycznia następnego roku – tłumaczy Adam Gawęda, senator sprawozdawca tej noweli. – Projekt w wersji senackiej nie przewidywał żadnych kar, jeżeli podmioty te nie wywiążą się z obowiązku. Postanowiliśmy je wprowadzić. Nie sprecyzowaliśmy jednak ich wysokości – dodaje senator Gawęda.

Teraz nowela wróci do Sejmu i posłowie zdecydują, czy zaakceptować poprawki senackie, czy je odrzucić.

Nowela dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy, zakładającej zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Lekkie torby foliowe nie będą już oferowane przez sklepy za darmo. Zostanie też wprowadzona tzw. opłata recyklingowa. Będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę. Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego za lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce będzie musiał pobrać opłatę recyklingową, ale nie więcej niż raz za tę samą torebkę.

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, do których pakuje się zakupy przy kasie. Wyłączone z niej będą bardzo lekkie torby (o grubości poniżej 15 mikrometrów).

Propozycję krytykują małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich zdaniem może ona znacznie podnieść koszty prowadzenia działalności.

etap legislacyjny: trafi ponownie do Sejmu

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej