Aktualizacja: 01.06.2018 08:16 Publikacja: 31.05.2018 18:58
Foto: Adobe Stock
Z raportu NIK, do którego dotarła „Rzeczpospolita", wynika, że nieprawidłowości występują na każdym szczeblu zarządzania odpadami, zaczynając od gmin, na rządowej administracji kończąc. Chodzi tu nie tylko o dzikie wysypiska, których ciągle przybywa, ale także nieprawidłowości w recyklingu odpadów.
A z tym polski rząd już za dwa lata może mieć większe problemy niż z płonącymi śmieciowiskami. Te same unijne przepisy, które spowodowały u nas zamieszanie, gdy wprowadziły obowiązkową segregację odpadów, nakazują bowiem odzyskiwanie surowców na znacznie wyższym poziomie, niż to się dzieje obecnie w Polsce. Do 2020 r. połowa papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła powinna być ponownie przetwarzana.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Wkroczyliśmy w epokę ostrej globalnej konkurencji w zakresie dostępu do energii, dostępu do surowców, do nowych technologii. W tym kontekście potrzebujemy zmiany sposobu myślenia, jeśli chodzi o dostęp do wody.
Stolica Wielkopolski trafiła na listę 31 nowo akredytowanych miast chroniących mokradła. To pierwsze polskie miasto, które otrzymało takie wyróżnienie. Poznań organizuje w tym tygodniu drugą edycję konferencji Pakiet dla Mokradeł.
Kadencje mijają, ekipy rządzące się zmieniają, a myśliwi wciąż potrafią zablokować niemal wszystkie rozwiązania, które im nie pasują. Tylko pozazdrościć.
Przekaz marketingowy nie może wprowadzać w błąd. Powinien odpowiadać rzeczywistości i opierać się na prawdziwych danych, co pozwoli uniknąć oskarżeń o greenwashing.
Pseudoekologiczna reklama stwarza nie tylko ryzyko kryzysu wizerunkowego, ale także może grozić poważnymi konsekwencjami prawnokarnymi.
Menedżer lub doradca do spraw klimatycznych i energetycznych, w nomenklaturze anglojęzycznej określany jako climate officer, to osoba potrzebna także w urzędach, firmach i instytucjach.
Jesteśmy gotowi, żeby wrócić na Stały Komitet Rady Ministrów z ustawą wiatrakową - ogłosiła we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Projekt zakłada m.in. ustanowienie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych do 500 m od najbliższych zabudowań. Obecnie to 700 m.
Ścisłej ochronie prawnej podlegać będzie dodatkowo siedem gatunków ptaków. Zakaz polowań zaproponowany w projekcie rozporządzenia ma objąć ok. 126 tys. myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas