Warto nadmienić, że Ministerstwo Budownictwa już trzeci raz zmieniło proponowany termin wejścia w życie ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność, która ma wyeliminować z polskiego porządku prawnego użytkowanie wieczyste. I choć aktualnym terminem rozpoczęcia obowiązywania tej rewolucyjnej zmiany jest 1 października 2017 roku, to wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem nowej regulacji, a projekt nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Niemniej warto już teraz przedstawić główne założenia czekającej nas zmiany.
Jakie różnice
Uprawnienia właściciela nieruchomości i użytkownika wieczystego nieruchomości są prawie identyczne. Główną różnicą jest to, że nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste pozostaje własnością odpowiednio gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, a użytkownik wieczysty zobowiązany jest do uiszczania tzw. opłaty rocznej i korzystania z nieruchomości zgodnie z celem przeznaczenia użytkowania wieczystego. Opłata roczna może być podwyższana, gdy wzrasta wartość nieruchomości, przez co nie ma pewności co do jej wysokości. Jest to niewątpliwie dolegliwością dla użytkowników wieczystych. Zważywszy, że w Polsce są miliony użytkowników wieczystych nieruchomości oraz tysiące urzędników zajmujących się obsługą postępowań związanych z ustanawianiem użytkowania wieczystego, aktualizacją wysokości i egzekucją należności z tytułu opłat rocznych, uznać należy, że usunięcie użytkowania wieczystego z porządku prawnego jest jak najbardziej pożądane.
Nowa ustawa reguluje przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Gruntami zabudowanymi w rozumieniu ustawy będą grunty zabudowane budynkami wielolokalowymi, domami jednorodzinnymi, czy garażami lub miejscami postojowymi użytkowanymi w dniu 1 października 2017 roku.
W toku konsultacji nad projektem wykreślono kontrowersyjne dla deweloperów zapisy, mówiące o możliwości przekształcenia jedynie prawa współużytkowania wieczystego gruntów oddanych w umowie na cele mieszkaniowe, czy braku możliwości ustanowienia odrębnej własności lokali z udziałem w prawie użytkowania wieczystego po dniu wejścia w życie ustawy. Aby przekształcić prawo użytkowania wieczystego we współwłasność gruntu zabudowanego budynkami wielolokalowymi, co najmniej jeden lokal mieszkalny musi być przedmiotem odrębnej własności. Widzimy więc, że ustawa umożliwia przekształcenie użytkowania wieczystego we własność gruntów, na których wybudowane są budynki nie tylko o przeznaczeniu wyłącznie mieszkaniowym, ale i o mieszanych funkcjach np. mieszkaniowo-usługowych, czyli tak jak ma to miejsce w zdecydowanej większości inwestycji deweloperskich.
Cele mieszkaniowe realizowane są również przez budowę domów jednorodzinnych, dlatego regulacją objęte zostaną również grunty zabudowane takimi budynkami. Ponadto ustawę stosować będzie się do gruntów, na których położone są garaże lub miejsca postojowe wykorzystywane w związku z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych.