Reklama
Rozwiń

PIT: mieszkania na kredyt z ulgą

Z podatkowego punktu widzenia lepiej wydać pieniądze ze sprzedaży mieszkania na zakup innego i później zaciągnąć kredyt niż zadłużyć się od razu.

Aktualizacja: 10.01.2017 07:53 Publikacja: 10.01.2017 07:31

PIT: mieszkania na kredyt z ulgą

Foto: 123RF

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania, jeśli właścicielem było się krócej niż pięć lat, są opodatkowane, chyba że zostaną wydane na inne cele mieszkaniowe. Gdyby sprzedawca kupił nowe mieszkanie na kredyt, a środki ze sprzedaży wykorzystał inaczej, musiałby zapłacić PIT. Małżonkowie zdecydowali się jednak zrobić inaczej, tj. kupić mieszkanie za gotówkę, a dopiero później je odzyskać, zaciągając kredyt i obciążając hipoteką nowe lokum. Fiskus zgodził się, że dzięki temu nie zapłacą podatku.

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, o której mowa, dotyczy rozliczenia PIT od sprzedaży mieszkania kupionego w 2016 r. Choć małżonkowie kupili je w maju, już wczesną jesienią tego roku planowali jego sprzedaż. Zgodnie z ustawą o PIT taka transakcja byłaby opodatkowana, a daninę w wysokości 19 proc. trzeba by było zapłacić od różnicy w uzyskanej cenie i kwocie wydanej na zakup.

Sprzedaż nie rodzi obowiązku podatkowego po upływie pięciu lat od końca roku nabycia. W tym przypadku trzeba by było poczekać do 1 stycznia 2022 r. Innym sposobem na PIT jest zwolnienie dochodu ze sprzedaży, pod warunkiem wydania – w trakcie dwóch lat od końca roku sprzedaży – środków na własne cele mieszkaniowe. Pod tym pojęciem rozumieć należy m.in. zakup mieszkania lub domu, budowę albo spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przed sprzedażą.

Podatek płaci się od dochodu, z uwzględnieniem proporcji kwoty uzyskanej ze sprzedaży do wydatków. Jeśli kwota wydatków co najmniej równoważy kwotę przychodu, zobowiązanie nie powstaje.

Małżonkowie opisali, że planują szybką sprzedaż mieszkania. Później, wykorzystując uzyskane pieniądze, kupią inne. Niewykluczone, że później zaciągną kredyt, refinansując ten zakup.

Izba skarbowa zgodziła się z nimi, że późniejsze obciążenie hipoteki nowego mieszkania nie ma żadnego znaczenia dla stosowania zwolnienia z PIT.

– Refinansowanie wydatków wstecz to nic innego jak uzyskanie kredytu hipotecznego, o który podatnik może się starać już po zakupie nieruchomości. W ten sposób może dojść do „odzyskania" środków pieniężnych – uzasadniła izba, zaznaczając, że środki uzyskane z kredytu bankowego nie będą tymi samymi co prywatny majątek ze sprzedaży, wydatkowany na zakup mieszkania.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2.45 11.881.2016.1.MZA

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku