ZAiKS powstał 18 marca 1918 roku z inicjatywy twórców, m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Antoniego Słonimskiego. Była to jedna z pierwszych takich organizacji na świecie. Do dziś zajmuje się ochroną autorskich praw majątkowych oraz działaniem na rzecz rozwoju twórczości w Polsce.
Galę uświetni dwugodzinny koncert prezentujący dorobek członków ZAiKS-u. Wystąpią gwiazd polskiej estrady.
– Prezentacja stu lat dorobku w ciągu 120 minut to nie tyle trudne, co wręcz karkołomne zadanie – przyznaje Stanisław Trzciński, współautor scenariusza koncertu (obok Bolesława Pawicy i Pawła Kwiatkowskiego). – Trzeba było wybrać jedynie 70 piosenek spośród tysięcy. Zdecydowaliśmy się na ryzykowne rozwiązanie, ale mam nadzieję, dające ciekawy efekt.
Koncert otworzy retrospektywa przedwojenna opracowana przez Marcina Maseckiego, następnie zaprezentowana zostanie bigbeatowa wiązanka z lat 60. i 70. rozpoczynająca podróż przez kolejne muzyczne dekady. Większość utworów zostanie połączonych w 8-10 minutowe „wiązanki”.
Każdą z nich zapowiadała jeden artysta m.in.: Jacek Kaspszyk, Zbigniew Hołdys, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Monika Brodka i Magda Umer. Ta ostatnia przygotowuje także specjalny fragment koncertu złożony z piosenek wielkich naszych twórców, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory i Zbigniewa Wodeckiego. Wykonają je: Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak i Stanisław Soyka.