Gorączka krwotoczna przenoszona przez kleszcze w Europie

Wirusy gorączki krymsko-kongijskiej pierwszy raz zaatakowały w Europie Zachodniej. Choroba zabija 30 proc. zakażonych.

Aktualizacja: 20.09.2016 06:54 Publikacja: 19.09.2016 18:08

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby wirusowe.

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby wirusowe.

Foto: Wikipedia

Na razie zagrożenie zidentyfikowano w Hiszpanii. 62-letni turysta został ukąszony przez kleszcza niedaleko miasta Avila w regionie Kastylia i Leon, około 100 km od Madrytu. Mężczyzna zmarł pod koniec sierpnia, zdążył jednak zakazić 50-letniego pielęgniarza opiekującego się nim w szpitalu w Madrycie.

Prawdopodobnie do zakażenia drugiego człowieka doszło na skutek kontaktu z krwią turysty. Ponad 200 lekarzy i pielęgniarzy pozostaje pod obserwacją. Zakażony opiekun wraca do zdrowia.

Przyczyną zachorowań jest przenoszony przez kleszcze Hyalomma wirus gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej (CCHF). Choroba została opisana w 1944 roku na Krymie, a później w 1968 roku w Kongu.

Wirus CCHF występuje w Afryce, a także Pakistanie i Iraku, niektórych rejonach Rosji, a także w Albanii, Bułgarii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. U zakażonych ludzi występują wymioty, bóle stawów. Pojawiają się też krwawe wybroczyny na podniebieniu i utrata świadomości. Okres wylęgania choroby trwa od 4 do 12 dni. Przeciw CCHF nie ma szczepionki, a w leczeniu wykorzystuje się przeciwwirusową rybawirynę. Mimo hospitalizacji śmiertelność wynosi od 10 do nawet 50 proc.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) już ostrzegło turystów i pracowników rolnych, aby uważali na miejscowe kleszcze. Nawet zmiażdżenie ich palcami może doprowadzić do zakażenia groźnym wirusem. Według ECDC wirus trafił do Hiszpanii prawdopodobnie za pośrednictwem migrujących z Afryki ptaków.

Jak podkreśla Herve Zeller z ECDC, choroba u zwierząt została zidentyfikowana w Hiszpanii w 2010 roku. Przenoszący wirusy gatunek kleszcza zwykle żeruje na lisach, zającach, osłach i krowach.

W Polsce kleszcze Hyalomma nie występują, choć zdarzały się przypadki zawleczenia ich przez ptaki wędrowne. Są jednak obecne u granic naszego kraju – na przykład na Ukrainie. Wraz ze zmianami klimatu – ociepleniem podnoszącym średnią temperaturę w regionach strefy umiarkowanej – mogą przenosić się na północ również żywiciele tych kleszczy.

Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań