Aktualizacja: 29.03.2016 15:32 Publikacja: 28.03.2016 18:04
Białko może dać początek szczepionce przeciw HIV/AIDS
Foto: 123RF
Niektórzy ludzie w sposób naturalny uodpornieni są na wirus HIV. Naukowcy starają się wejrzeć w mechanizm tej odporności i na tej podstawie opracować szczepionkę przeciw podstępnemu mikrobowi. W najnowszym numerze czasopisma „Science" ukazał się artykuł, z którego wynika, że eksperci Instytutu Badawczego Scrippsa w USA odnieśli pewien sukces na tym polu i są na dobrej drodze do stworzenia szczepionki.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Już wkrótce przed nami wyjątkowa pełnia, w czasie której będzie można zobaczyć ostatni w tym roku superksiężyc zwany Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Jego obserwacja możliwa będzie bez użycia specjalistycznego sprzętu.
10 lat temu na Półwyspie Jamalskim na Syberii natrafiono na tajemniczy krater. Był otoczony ogromnymi bryłami gleby i lodu, co świadczyło o tym, że pojawił się w wyniku wybuchu. Dziś naukowcy mają nową hipotezę dotyczącą jego powstania.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Park Narodowy Yellowstone kryje pod swą powierzchnią jeden z najciekawszych obiektów geologicznych na świecie. Możliwości superwulkanu działają na wyobraźnię zwiedzających park. I wywołują powtarzające się pytanie o prognozowaną „datę wybuchu”.
Mimo nowoczesnego leczenia w Polsce pacjenci wciąż umierają na AIDS, a liczba nosicieli HIV stale rośnie. Jest ich w tej chwili około 18 tys. – ponad 80 proc. więcej niż w 2012 r. Co roku diagnozowanych jest 1600 nowych przypadków.
Po raz trzeci na świecie udało się wyleczyć chorego na raka nosiciela wirusa HIV. Po przeszczepie komórek macierzystych udało się wyleczyć pacjenta zarówno z nowotworu, jak i HIV – poinformowali lekarze Kliniki Uniwersyteckiej w Duesseldorfie na łamach czasopisma naukowego „Nature Medicine”.
Queen wydał ośmiopłytowy boks z płytą „Miracle”, naotmiast w Spotify można posłuchać czteropłytowego wyboru tych nagrań.
Krajowa Administracja Produktów Medycznych, chiński regulator, dopuszczający do użycia leki, wydała w poniedziałek warunkową zgodę na stosowanie tabletek Azvudine, chińskiego koncernu Genuine Biotech, w terapii dorosłych pacjentów chorych na COVID-19 "normalnego typu" - podaje Reuters.
Pacjentka z USA została pierwszą na świecie kobietą i trzecią osobą, która została wyleczona z zakażenia wirusem HIV, który wywołuje AIDS.
Koncern Moderna ogłosił rozpoczęcie badań klinicznych szczepionki przeciw wirusowi HIV, opartej na technologii mRNA - tej samej, której użyto przy szczepionce przeciw COVID-19.
Eksperymentalna szczepionka przeciwko wirusowi HIV oparta na mRNA - tej samej technologii, która została użyta przy szczepionkach przeciw Covid-19 - okazała się obiecująca w doświadczeniach na myszach i małpach - wynika z badań opublikowanych w magazynie "Nature Medicine".
Wykryto drugi przypadek samoistnego pokonania przez organizm zakażonej osoby wirusa HIV, który wywołuje AIDS - informuje CNN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas