Lek był za darmo, teraz kosztuje 375 tys. dolarów. "Dlaczego?"

Senator Bernie Sanders w liście do firmy farmaceutycznej Catalyst Pharmaceuticals (CPRX.O) prosi, aby ta usprawiedliwiła swą decyzję o ustaleniu ceny rocznej terapii lekiem Firdapse na poziomie 375 tys. dolarów, podczas gdy dotychczas lek ten był dostępny za darmo.

Aktualizacja: 04.02.2019 18:15 Publikacja: 04.02.2019 15:45

Lek był za darmo, teraz kosztuje 375 tys. dolarów. "Dlaczego?"

Foto: AFP

arb

Firdapse jest lekarstwem używanym w terapii Zespołu Lamberta-Eatona - zespołu paraneoplastyczny, spotykanego najczęściej u chorych z rakiem drobnokomórkowym płuca, rzadziej przy innych nowotworach.

Przypadłość ta jest udziałem jednego na 100 tys. mieszkańców USA - wynika z listu Sandersa.

Reuters odnotowuje, że amerykańska administracja intensyfikuje kontrolę nad branżą farmaceutyczną i rosnącymi cenami leków. Zarówno Izba Reprezentantów, jak i Senat rozpoczęły wysłuchania ws. rosnących cen leków.

Sanders, w liście z 4 lutego prosi firmę Catalyst, by ta przedstawiła "finansowe i niefinansowe czynniki", które sprawiają, że spółka ustaliła cenę terapii lekiem na poziomie 375 tys. dolarów rocznie i pyta ile osób umrze w wyniku tak wysokiej ceny leku, a także ile kosztuje wytworzenie lekarstwa.

Catalyst odmówił komentarza ws. listu Sandersa.

Jak pisze Reuters przez lata pacjenci otrzymywali podobny lek za darmo od Jacobus Pharmaceuticals, niewielkiej firmy farmaceutycznej z New Jersey, która oferowała go za pośrednictwem programu FDA (Agencja Żywności i Leków). Program ten pozwalał pacjentom z rzadkimi schorzeniami na korzystanie z eksperymentalnych leków w przypadku, gdy dla leków takich nie ma alternatywy.

W listopadzie Catalyst uzyskała prawo na wyłączność do sprzedawania na rynku leku Firdapse na kilka lat. Firma Catalyst, która kupiła prawo do leku od firmy BioMarin w 2012 roku zajmuje się produkcją lekarstw na rzadkie choroby.

W grudniu Catalyst poinformował, że roczna terapia lekiem Firdapse będzie kosztować 375 tys. dolarów.

Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe