Rolls-Royce buduje silniki odrzutowe z pomocą wirtualnej rzeczywistości

Brytyjski dostawca silników lotniczych, Rolls-Royce, wykorzystuje wirtualną rzeczywistość, by pomóc pracownikom budować komponenty dla najnowszego silnika odrzutowego. Według mediów wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości w produkcji wpisuje się w szerszy trend.

Publikacja: 25.09.2017 11:56

Rolls-Royce buduje silniki odrzutowe z pomocą wirtualnej rzeczywistości

Foto: Bloomberg

PAP

Rolls-Royce produkuje silniki dla samolotów odrzutowych Boeinga i Airbusa. Od zeszłego roku firma pracuje nad "najsilniejszym napędem powietrznym" z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości - podaje amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Wirtualna rzeczywistość w procesie pracy nad silnikiem dla pracowników dostępna jest poprzez specjalne okulary. Pozwalają one na wcześniejsze rozplanowanie procesu montowania elementów oraz przetestowanie mechaniki działania poszczególnych części silnika.

Podzespoły stworzone z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości przeznaczone są dla silnika UltraFan, który Rolls-Royce planuje udostępnić w 2025 roku. W napędzie tym każda z części może poruszać się z inną szybkością. Według inżynierów projektu, ma to pomóc m. in. w redukcji hałasu wytwarzanego podczas pracy urządzenia.

"To bardzo kompaktowy projekt. Dlatego, jeśli nie połączysz elementów we właściwej kolejności, możesz napotkać sytuację, w której ostatni element układanki nie może trafić na swoje miejsce, bo urządzenie już jest kompletne" - powiedział szef rozwoju technologii w firmie Paul Stein.

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w budowie podzespołów dla silnika pozwala inżynierom pracującym nad projektem upewnić się, że każdy element ma dostatecznie dużo miejsca i znajduje się we właściwej pozycji. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo kolizji pomiędzy poszczególnymi częściami - montujący podzespoły zobaczą to w wirtualnej rzeczywistości. "Bez tej technologii prace zajęłyby nam o wiele więcej czasu. Musielibyśmy budować prototypy, które potencjalnie mogą zawierać błędy konstrukcyjne, a potem je przebudowywać" - dodaje Stein.

Silnik UltraFan ma cechować się o jedną czwartą wydajniejszą gospodarką energetyczną niż poprzednie silniki odrzutowe produkowane przez Rolls-Royce'a. Testowany jest obecnie w Niemczech, gdzie pracuje z mocą 100 tys. koni mechanicznych, co według firmy odpowiada mocy ponad 100 samochodów wyścigowych Formuły 1.

Według Steina, firma wykorzystuje wirtualną rzeczywistość również w planowaniu procesów projektowych w fabrykach. Wirtualna rzeczywistość pozwala upewnić się, że wszystkie maszyny znajdują się we właściwej pozycji, a praca pomiędzy nimi przepływa w oczekiwany sposób. "Kiedy logistyka pracuje sprawnie w świecie wirtualnym, pracownicy wiedzą, że w świecie realnym osiągają optymalne warunki pracy" - mówi.

Rolls-Royce to jedna z coraz szerszego grona firm, które dostrzegają potencjalne korzyści płynące z wykorzystania cyfrowych technologii takich, jak wirtualna rzeczywistość. Podczas, gdy konserwatywne przedsiębiorstwa podchodzą do nowych technologii bardzo ostrożnie, te, które podejmują eksperymenty, bardzo często ciągną z tego korzyści - zauważa dyrektor badań w firmie Gartner, która ostatnio przeanalizowała wykorzystanie technologii w gospodarce.

Transport
Bateryjna nadzieja Europy broni się przed upadkiem
Transport
Kontrolerzy lotów z PAŻP polecą w kabinach pilotów Ryanaira
Transport
Pasażer samolotu chciał wysiąść w powietrzu. Skrępowany taśmą klejącą
Transport
LOT w dobrej kondycji. Ale prezesa chcą odwołać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar