Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) domaga się dla ratowników przywilejów. Pomysł uczynienia z ratownictwa osobnej służby mundurowej z wcześniejszymi emeryturami zamierza zgłosić jako jedną z uwag w konsultacjach publicznych projektu nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, który trafił właśnie do konsultacji społecznych. Dzisiaj ratownik ma status funkcjonariusza publicznego wyłącznie podczas wykonywania czynności ratowniczych.
– Pracujemy w warunkach trudnych, dzień i noc. W dodatku działamy dla dobra ogółu, nie oglądając się na czas pracy, jeśli wyjazd do chorego zaskoczy nas na kwadrans przed jej końcem. Dlatego powinniśmy być traktowani jak służba mundurowa, z wszelkimi jej przywilejami – mówi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący KZZPRM.
Do służby mieliby wejść pracujący w pogotowiu i jeżdżący na interwencje ratownicy, lekarze, a także pielęgniarki.
Państwowe pogotowie
Związkowcy uważają, że upaństwowienie pogotowia ratunkowego, czyli jedno z najważniejszych założeń dużej nowelizacji ustawy, sprzyja tego typu rozwiązaniu. Kontrakty na świadczenia z ratownictwa medycznego miałyby otrzymać tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa. Działanie pogotowia miałoby być koordynowane przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, nadzorujące dyspozytornie i szkolące dyspozytorów.
– Taka struktura ułatwiałaby wydzielenie ratownictwa jako służby. Państwo nie powinno mieć z tym problemów, skoro niedawno zgodziło się, by status funkcjonariusza uzyskali celnicy, formacja liczącą zaledwie 14 tys. osób. Tymczasem pracujących w pogotowiu jest ok. 24 tys. – uważa Roman Badach-Rogowski.