„Przez lata funkcjonowania CEM kolejni ministrowie (zdrowia) traktowali egzaminy dla lekarzy jako niezwykle ważny element kształcenia, walnie przyczyniający się do utrzymywania jego odpowiedniego poziomu. W ostatnim czasie wsparcia tego brakuje" - napisał prof. Klencki w liście do konsultantów krajowych wysłanym 2 czerwca.
„W tej sytuacji uznaję, że nie jestem w stanie dalej skutecznie realizować misji CEM i w dniu 31 maja złożyłem rezygnację z pełnionej funkcji dyrektora CEM" - dodał.
Czytaj także:
Lekarski egzamin specjalizacyjny przełożony bezterminowo
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", chodzi zapis w procedowanej właśnie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, by pytania na Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES) pochodziły z ogólnie dostępnej bazy pytań z lat poprzednich. - Takie rozwiązanie od początku promowane jest przez ministra Łukasza Szumowskiego. Moim zdaniem jest ono niekorzystne, bo PES powinien sprawdzać wiedzę przyszłego specjalisty z danej dziedziny, a nie umiejetność nauczenia się na pamięć pytań, jakie może usłyszeć od egzaminatorów - mówi nam jeden z konsultantów krajowych. -Zarówno ja, jak i środowisko lekarzy rezydentów nie zgadzało się z panem prof. Klenckim w pewnych kwestiach, w których wydawał się być formalistą, ale uważamy go za dobrego i oddanego sprawie fachowca - mówi Damian Patecki, współzałożycieli i wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów.