Czy Volkswagen zapłaci za wady? Sąd zdecyduje o dopuszczalności pozwu zbiorowego

Pięć godzin zajęły utarczki prawników, czy dopuszczalny jest pozew zbiorowy dotyczący oprogramowania silników zaniżającego poziom spalin w autach.

Aktualizacja: 14.11.2017 07:18 Publikacja: 14.11.2017 06:13

Czy Volkswagen zapłaci za wady? Sąd zdecyduje o dopuszczalności pozwu zbiorowego

Foto: Bloomberg

To pierwszy taki pozew w Polsce: 54 posiadaczy aut marki Volkswagen domaga się od centrali koncernu po 30 tys. zł. Powołują się na dołączoną do pozwu opinię zespołu rzeczoznawców, że jest techniczna możliwość doprowadzenia pojazdu do zgodności ze specyfikacją (i homologacją), ale naprawa kosztuje właśnie 30 tys. zł. Poszkodowanych jest oczywiście więcej. Tylko w jednej kancelarii ok. 4 tys. posiadaczy samochodów czeka, aby ewentualnie przyłączyć się do grupowego procesu, jeśli warszawski Sąd Okręgowy na to pozwoli.

Zbiorowo tylko w Polsce

Właśnie ta wstępna kwestia, na której rozbija się wiele pozwów zbiorowych, zajęła bitych pięć godzin pierwszej, poniedziałkowej, rozprawy.

Pełnomocnicy pozwanego koncernu rzucili wiele proceduralnych kłód. Po pierwsze, czy mamy po stronie pozwanego, a dokładnie centrali Volkswagen AG w Wolfsburgu, do czynienia z winą i z czynem niedozwolonym (deliktem). Jest to kwestia kluczowa, gdyż wtedy może być zastosowany wyjątek od zasady, że generalnie w Europie pozywa się firmę w jej siedzibie. A to by oznaczało, że proces zbiorowy nie mógłby się toczyć w Polsce. Smaczku sprawie dodaje fakt, że w Niemczech nie ma pozwów zbiorowych, a polska procedura grupowa milczy na temat tej transgranicznej (jurysdykcyjnej) kwestii.

Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że auta pochodziły z różnych fabryk, wręcz krajów. W tych 54 przypadkach tylko dwa z Polski, a sprzedawała je w naszym kraju spółka córka, generalny importer. Tyle że importer nie został pozwany, może dlatego, że wtedy kluczowe byłyby umowy kupna aut, a także niedochowanie specyfikacji. Ale wtedy pojawiłby się znów problem sądu niemieckiego – to jeden z argumentów za odrzuceniem pozwu adwokata Marcina Radwana-Röhrenschefa, pełnomocnika koncernu.

– Pozywamy centralę VW, gdyż to ona jest producentem wadliwych samochodów, to ona wydała nieprawdziwe homologacje i wprowadziła auta na polski rynek (jako produkt niebezpieczny), i dlatego dochodziło do szkody – mówili prawnicy z Kancelarii Świeca i Wspólnicy, która prowadzi sprawę w imieniu uczestników grupy.

Na kolejne pytania sędziów o sprecyzowanie podstawy faktycznej i prawnej pozwu mec. Krzysztof Głogowski odpowiedział, że o winie koncernu wie cały świat, a w Stanach Zjednoczonych na mocy ugody przyznał on poszkodowanym 20 mld dolarów.

Czyja wina

Kolejna prawna i proceduralna kwestia, to czy takie roszczenia kwalifikują się do postępowania grupowego. Pełnomocnik koncernu wskazywał, że część posiadaczy aut jest ich właścicielami, ale część je wyleasingowała, więc nic nie straciła. Auta są różne, więc różne mogą być koszty naprawy, być może potrzebnych będzie 16 ekspertyz.

Owszem, ekspertyza będzie konieczna, ale wystąpiliśmy, aby instytut wydał jedną opinię dla wszystkich aut, jeśli to możliwe – to odpowiedź powodów.

Z powodu wielu zarzutów i modyfikacji podstaw pozwu sędzia Joanna Bitner odroczyła wydanie orzeczenia o jego dopuszczalności do 27 listopada. Jeśli sąd dopuści grupowe postępowanie, inni poszkodowani będą mogą do niego przystąpić.

Podobne procesy są prowadzone nie tylko w Polsce, w samych Niemczech zapadło kilkadziesiąt wyroków korzystnych dla posiadaczy aut produkcji VW. Sam koncern przyznał, że w Polsce takich aut jest 140 tys., ale według innych szacunków może ich być nawet 200 tys. Powodzenie tego pozwu może zatem uruchomić kolejne.

sygnatura akt: III C 1310/16

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego