W zeszłym tygodniu chciałem kupić nową kurtkę. Jej cena wydawała mi się bardzo korzystna. Jednak przy kasie okazało się, że kosztuje 200 złotych więcej. Gdy powiedziałem, że mam prawo zapłacić niższą cenę, uwidocznioną na metce, sprzedawca o ogóle odmówił sprzedaży, tłumacząc, że to pomyłka i nie może sprzedać produktu po niższej cenie. Co na ten temat mówią przepisy – pyta czytelnik.

Rzeczywiście jest tak, że klienta obowiązuje najkorzystniejsza cena, jeżeli różniłaby się i inna podana byłaby na produkcie, np. metce, a inna wynikała z odczytu na kasie. To obowiązkiem przedsiębiorcy (sprzedawcy) jest dbać o zgodność cen. I to on ponosi ryzyko niejednoznaczności w tym zakresie.

Wyraźnie wskazują na to przepisy ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Po pierwsze w myśl jej art. 4 w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. W przypadku obniżki ceny uwidacznia się także informację o przyczynie wprowadzenia obniżki. Natomiast zgodnie z art. 5, w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.

Zatem w interesie przedsiębiorcy jest kontrolować, aby wszystkie ceny, czy to znajdujące się bezpośrednio na produkcie, czy obok niego były zgodne z tymi, które są ostatecznie wyświetlana w sklepowej kasie. W przeciwnym wypadku naraża się na stratę, tym bardziej, że nie wolno mu odmówić sprzedaży towaru, który znajduje się w sklepie i nie jest jednocześnie wyraźnie oznakowany jako zarezerwowany (dla innego klienta) lub stanowiący wyłącznie część wystawy. Zgodnie bowiem z art. 135 Kodeksu wykroczeń, kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Grzywnę, co do zasady, wymierza się w wysokości od 20 zł do 5 tys. złotych.