Aktualizacja: 15.06.2016 21:00 Publikacja: 15.06.2016 21:00
SKN Finansów i Makroekonomii z SGH zdobyło tytuł najlepszego studenckiego zespołu analitycznego
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Durmaj
Redakcje „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim już po raz ósmy wyłoniły najlepszych analityków makroekonomicznych. Wyniki konkursu prognoz na 2015 r. zostały ogłoszone we wtorek wieczorem na uroczystej gali w warszawskiej Winosferze.
Najcelniejsze okazały się przewidywania Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty banku Societe Generale w Polsce, wykładowcy Uczelni Łazarskiego oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Zwycięstwo przyniosły mu m.in. najtrafniejsze wśród 42 uczestników konkursu prognozy zmian PKB.
„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczny, X Europejski Kongres Samorządów, który odbędzie się w dniach od 3 do 4 marca w Mikołajkach.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Od 10 lat Amerykanie nie byli w tak optymistycznych nastrojach wobec gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz rynku akcji. Mają coraz większe nadzieje na spadek inflacji i kosztów pożyczek niż w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa – wykazał najnowszy sondaż Gallupa.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunktury w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
A jednak wojna celna. Można się było tego spodziewać. Po tym, jak Donald Trump ogłosił karne taryfy celne dla Meksyku i Kanady, bezpośredni sąsiedzi Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli podobne kroki ze swojej strony. A prawidła ekonomii są nieubłagane, Trump będzie musiał się zmierzyć z dezaprobatą własnych wyborców.
Zapraszamy na specjalne wydanie podcastu "Twój Biznes Extra", w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia gospodarcze w styczniu. Gościem specjalnym odcinka jest Leszek Bukowski, Chief AI Officer w VetApp, który odpowie na kluczowe pytania ostatnich dni - czy ograniczenie eksportu chipów do Polski, ma znaczenie? Czy DeepSeek to „game changer” na rynku AI
Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju Przemysłu odwołała Michała Dąbrowskiego ze stanowiska prezesa. Jak podaje spółka, powodem decyzji są względy zdrowotne. Jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa został oddelegowany dotychczasowy wiceprezes spółki Radosław Niedzielski.
Faktycznie warto się cieszyć z obecnego tempa wzrostu PKB. Za 10–20 lat będziemy mogli o nim tylko pomarzyć.
Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Rzeczpospolitej”) wyniosła 2,8 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas