„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.06.2016 21:00 Publikacja: 15.06.2016 21:00
SKN Finansów i Makroekonomii z SGH zdobyło tytuł najlepszego studenckiego zespołu analitycznego
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Durmaj
Redakcje „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim już po raz ósmy wyłoniły najlepszych analityków makroekonomicznych. Wyniki konkursu prognoz na 2015 r. zostały ogłoszone we wtorek wieczorem na uroczystej gali w warszawskiej Winosferze.
Najcelniejsze okazały się przewidywania Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty banku Societe Generale w Polsce, wykładowcy Uczelni Łazarskiego oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Zwycięstwo przyniosły mu m.in. najtrafniejsze wśród 42 uczestników konkursu prognozy zmian PKB.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Nieoczekiwanie dla wszystkich Bank Rosji nie podniósł bazowej stopy procentowej. Może to mieć związek z falą krytyki, jaka w ostatnich dniach spadła na prezeskę banku ze strony rosyjskiego biznesu, bankierów i dworu Kremla.
Listopadowe dane potwierdzają przyspieszenie gospodarcze – napisał w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański.
Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły i potwierdzają, że zagadkowe tąpnięcie z września było anomalią.
- Realnych obniżek cen masła w sklepach możemy spodziewać się już po Nowym Roku – zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak w Radiu Zet, zapewniając, że w kolejnych tygodniach produkt ten będzie taniał.
Po październikowej dużej niespodziance w listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce rozczarowała. Perspektywy pozostają jednak umiarkowanie dobre. Lekko pozytywnie zaskoczyły listopadowe dane z rynku pracy.
Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w listopadzie o 1,5 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Produkcja budowlano-montażowa tąpnęła zaś o 9,3 proc. r./r.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Inflacja bazowa w Polsce w listopadzie wyniosła 4,3 proc. rok do roku – podał w poniedziałek NBP. Ta miara inflacji przekracza 4 proc. od września i według prognoz banku centralnego nie opadnie niżej jeszcze przynajmniej przez rok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas