Ceneo: Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę uderzy w 80 proc. Polaków

80 proc. klientów robi tego dnia zakupy. Najczęściej wybierają się po produkty spożywcze oraz ubrania.

Aktualizacja: 16.09.2016 09:31 Publikacja: 15.09.2016 20:08

80 proc. klientów robi tego dnia zakupy. Najczęściej wybierają się po produkty spożywcze oraz ubrani

80 proc. klientów robi tego dnia zakupy. Najczęściej wybierają się po produkty spożywcze oraz ubrania.

Foto: 123RF

Batalia o zakaz handlu w niedzielę rozpocznie się w parlamencie już niedługo – obywatelski projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie i czeka na wyznaczenie pierwszego czytania. Polacy są niemal równo podzieleni, jeśli chodzi o ocenę sensowności takiego posunięcia. Praktyka wygląda jednak zgoła inaczej.

Konsumenci kupują

Z badania przeprowadzonego na próbie 3,5 tys. osób przez internetowy serwis Ceneo wynika, że zakupów w niedzielę nie robi (ani w internecie, ani drogą tradycyjną) tylko 20 proc. Polaków. Zatem zdecydowana większość z tej opcji korzysta, choć z różną częstotliwością. Dla 73 proc. to zaplanowana decyzja, jedynie co czwarty badany decyduje się na wyjście do sklepu akurat w ten dzień czysto spontanicznie.

– Nie ma tu większego znaczenia płeć. Kobiety w ok. 81 proc., a mężczyźni w 77 proc. robią zakupy w ten dzień. Miejsce zamieszkania też nie ma znaczenia – w dużych miastach odpowiedziało tak 83 proc., a w mniejszych i na wsi ok. 78 proc. – mówi Marcin Łachajczyk, dyrektor zarządzający Ceneo.pl.

Z badania wynika, że głównym argumentem na rzecz zakupów niedzielę jest brak czasu w pozostałe dni tygodnia oraz mniejszy tłok w sklepach i możliwość zrobienia zakupów bez pośpiechu.

Zaskoczeniem nie są kategorie produktów, które w ten dzień kupujemy najczęściej w stacjonarnych sklepach. Artykuły spożywcze kupuje w ten dzień ok. 70 proc. badanych, a do częstego kupowania tej kategorii akurat w niedzielę przyznaje się 43 proc. Kolejne są ubrania oraz sprzęt elektroniczny. Z kolei w ten dzień w sieci konsumenci najczęściej kupują perfumy.

– Osoby intensywnie pracujące często robią zakupy właśnie w niedzielę. W wielu sklepach w galeriach handlowych sprzedaż w niedzielę jest wyższa niż w dni powszednie. Zmniejszy się więc zatrudnienie również w firmach produkcyjnych. Ogółem pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy osób w handlu i usługach z nim powiązanych – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Zakaz handlu w niedzielę naruszy zasady równej konkurencji, bo np. stacje benzynowe będą mogły sprzedawać alkohol i papierosy, a konsumenci zapłacą za te produkty więcej niż w tradycyjnych sklepach – dodaje.

Zakaz budzi sprzeciwy. Polska Rada Centrów Handlowych szacuje, że w efekcie regulacji pracę stracić może nawet 50 tys. osób. Pomysłodawcy ustawy z „S" na czele chcą też uniemożliwić robienie zakupów tego dnia przez sklepy internetowe – ich centra obsługujące dostawy miałyby zakaz pracy do 6 rano w poniedziałek.

Internet też odczuje

To ogromny problem dla firm kurierskich, które już nocą sortują paczki, które trafiły do nich w piątek. – Te kilka godzin do 6 rano zupełnie zdezorganizuje pracę w poniedziałek – mówi przedstawiciel branży.

Największy problem może mieć jednak Amazon, który z dwóch swoich magazynów w okolicach Poznania i Wrocławia zaopatruje głównie klientów w Niemczech. – Monitorujemy proces legislacyjny we wszystkich obszarach, które mogą mieć wpływ na nasze działania i sytuację naszych pracowników. Na etapie tworzenia prawa i zanim przepisy staną się prawnie obowiązujące, nie angażujemy się jednak w związaną z nimi publiczną dyskusję – mówi Marzena Więckowska, rzecznik Amazona w Polsce.

Opinia

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Zwyczajów konsumenckich tak łatwo się nie zmienia i ten projekt też tego nie sprawi. Na Węgrzech zakaz handlu w niedzielę miał odciągnąć klientów od największych sklepów do handlu tradycyjnego. Tymczasem hiper- czy supermarkety w odpowiedzi wydłużyły godziny pracy. Klienci faktycznie zaczęli robić zapasy, ale dalej chcieli kupować w dużych sieciach, aby mieć wybór i niskie ceny. W efekcie małych sklepów upadało więcej niż przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę i został on uchylony. Pomysłodawcy tej inicjatywy w Polsce powinni to rozważyć.

Handel
Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. „To, co oni robią nam, my zrobimy im”
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Handel
Cła Trumpa to cios dla takich marek jak Nike, Vans czy Mattel
Handel
Marek Piechocki, prezes LPP: Czuję się tak, jakbym odpalał rakietę
Handel
Jak doradcy Donalda Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Handel
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?