Reklama
Rozwiń

Zmierzch złotego świata: Kruszcu wystarczy na 50 lat

Światu ma starczyć złota jeszcze na pół wieku. Na razie Chiny i Rosja zwiększają produkcję.

Aktualizacja: 26.12.2017 18:14 Publikacja: 26.12.2017 13:17

Zmierzch złotego świata: Kruszcu wystarczy na 50 lat

Foto: Bloomberg

Rosstat nie podaje, ile (w tonach) wydobywa złota, srebra i innych metali szlachetnych oraz kamieni szlachetnych. Jednak procentowo produkcja złota wzrosła o 8,5 proc. do roku minionego, natomiast srebra- spadła o 0,1 proc.

Rosja należy do piątki największych dostawców złota na światowe rynki. Rosyjskie złoto zalega na Syberii i Dalekim Wschodzie. Na produkcję złota w Rosji składa się: wydobycie ze złóż; złoto wydobywane jako dodatek z rud metali kolorowych szczególnie miedzi; wreszcie złoto odzyskiwane z odpadów np.złomu elektronicznego.

Najwięcej dają złoża - ok. 180-200 ton rocznie; z odzysku pochodzi ok. 30 ton a z rud metali ok. 20 ton. W 2016 r rosyjska produkcja złota wyniosła w sumie 250 ton, co dało Federacji trzecie miejsce na świecie, podał portal goldomania.ru.

Wydobyciem złota zajmuje się 70 krajów co dało w minionym roku produkcję na poziome 3100 ton. To o 023 proc. więcej w ujęciu rocznym. Liderem rynku są Chiny (455 ton), przed Australią (270 ton) i Rosją. A w dziesiątce znalazły się też - USA, Kanada, Peru, RPA, Meksyk, Uzbekistan i Indonezja (100 ton).

W ciągu 175 lat produkcja złota na świecie wzrosła 100-krotnie. Do 2020 r spodziewany jest spadek produkcji w Chinach, Australii, USA i Rosji. Chodzi o wyczerpywanie się znanych zasobów, których światu starczyć ma jeszcze na pół wieku.

Rosja ma jeszcze w odwodzie największe rozpoznane złoże (trzecie na świecie) - Natałka na Kołymie. Licencję na na nie największy rosyjski złoty koncern Polyus Gold, gdzie 40 proc. należy do bogacza Sulejmana Kerimowa. Wcześniej podawano, że udowodnione zasoby Natałki wynoszą 1836 ton złota. A drugie tyle może kryć się w niezbadanej jeszcze części złoża).

Polyus już włożył w złoże 42 mld rubli (dziś to 720 mln dol.), ale to wciąż za mało. Natałka leży ok. 300 km od Magadanu. Okolica to lodowata pustynia bez dróg i infrastruktury. Wieczna zmarzlina sięga trzysta metrów w głąb ziemi. Złotodajna ruda ciągnie się na długości 4,5 km, a pokłady są grube na 200 m.

W 2016 r. Kerimow poinformował on, że nie rezygnuje ze złoża Natałka, tylko odkłada uruchomienie regularnego wydobycia. Oficjalnie powodem jest przeszacowanie zasobów złoża w stronę zmniejszenia. W lutym 2015 r koncern ogłosił, że Natałka zawiera dwa razy mniej złota, aniżeli wcześniej oceniano czyli ok. 42 mln uncji (1190 ton).

W marcu tego roku o odkryciu wielkiego złoża złota poinformowali Chińczycy. Złote złoże znalezione zostało na półwyspie Jiao we wschodniej prowincji Shandong. Ma 2 km długości a grubość złotonośnej warstwy wynosi 67 m. Zawartość złota w tonie urobku to 4,52 gr. W złożu zalega 382 tony.

Gospodarka
Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy akurat 25 grudnia?
Gospodarka
Wiceminister MSZ Finlandii: Jako sąsiad Rosji wiemy, że lepiej być gotowym
Gospodarka
W jakim stanie jest gospodarka Rosji? Złym, gorszym, coraz gorszym
Gospodarka
Czy polska prezydencja obudzi gospodarkę Europy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gospodarka
Ekonomiści o prognozach i wyzwaniach dla polskiej gospodarki. „Czasu już nie ma”
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku