W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego. Jej autorem jest sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
Celem zmian jest stworzenie bardziej przejrzystych zasad zbierania środków z 1 proc. PIT. Nowela przewiduje, że organizacje pożytku publicznego będą musiały uzyskane środki wyodrębnić tak, by można było określić przychody i koszty. Ponadto w reklamach zachęcających do przekazania 1 proc. muszą poinformować, że finansują je w całości lub w części z 1 proc.
Nowela wprowadza istotną zmianę dotyczącą programów komputerowych, za pomocą których można rozliczyć PIT. Część tych programów narzuca organizację do przekazania 1 proc. Po wypełnieniu PIT podatnik dowiaduje się, że 1 proc. został przekazany na rzecz danej organizacji. Nowe przepisy przewidują więc, że programy komputerowe albo będą dawały podatnikowi wybór, albo informację, że go nie ma. Minister pracy i polityki społecznej w rozporządzeniu określi treść i formę oraz sposób zamieszczenia informacji o finansowaniu reklam z 1 proc. oraz szczegóły programów komputerowych.
Ponadto nowela wprowadza zakaz przekazywania 1 proc. stowarzyszeniu czy fundacji wykluczonej z wykazu organizacji pożytku publicznego.
Organizacje, które wydadzą środki z naruszeniem przepisów, muszą je oddać. Pieniądze wpłyną na Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.