Kenia: Zakazano filmu za promowanie miłości lesbijskiej

Kenijska Rada ds. Klasyfikacji Filmów zakazała pokazywania w kinach w tym kraju filmu "Rafiki", pierwszego kenijskiego filmu, który będzie miał swoją premierę w czasie Festiwalu Filmowego w Cannes. Powodem zakazu jest fakt, że film "ma na celu promowanie miłości lesbijskiej w kraju, co jest sprzeczne z prawem".

Aktualizacja: 27.04.2018 14:58 Publikacja: 27.04.2018 12:45

Reżyser filmu, Wanuri Kahiu

Reżyser filmu, Wanuri Kahiu

Foto: World Economic Forum (https://www.youtube.com/watch?v=JMODpgDU6jQ) [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

arb

O decyzji rady poinformowała reżyser filmu Wanuri Kahiu. Film "Rafiki" (w języku suahili słowo to oznacza "przyjaciela") opowiada o miłości między dwiema kobietami.

- Wierzymy, że dorośli Kenijczycy są wystarczająco dojrzali, by oglądać krajowe filmy, ale odmówiono im tego prawa - ubolewała Kahiu.

 

Początkowo władze wspierały prace Kahiu nad filmem. Rada twierdzi jednak, że reżyser zmieniła scenariusz, który został wcześniej zaakceptowany przez władze. W oryginalnym scenariuszu miało nie być "romantycznych scen między aktorkami" - podkreśla Rada.

"Naszym zdaniem morał historii jest taki, że film ma legitymizować lesbijstwo w Kenii" - głosi oświadczenie Rady. "Jakakolwiek próba wprowadzenia homoseksualizmu w Kenii jest sprzeczna z prawem i konstytucją i należy dać jej opór" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Na początku miesiąca przedstawiciele Rady spotkali się z reżyser i nakazali jej usunąć "obraźliwe" fragmenty filmu. Kahiu jednak odmówiła.

W Kenii utrzymywanie stosunków homoseksualnych zagrożone jest karą do 14 lat więzienia. Dodatkowo Ezekial Mutua, dyrektor Kenijskiej Rady ds. Klasyfikacji Filmów, jest znany w Kenii jako "policjant moralności". Wielokrotnie wypowiadał się przeciwko środowiskom LGBT, a w przeszłości zakazywał emisji filmów i kreskówek, w których pojawiały się "progejowskie" treści. O dyrektorze Rady było głośno w listopadzie ubiegłego roku, gdy domagał się oddzielenia dwóch lwów żyjących w rezerwacie Masai Mara, ze względu na "wykazywanie przez nich homoseksualnych zachowań". Zdaniem Mutui zwierzęta takie zachowania musiały podpatrzeć u ludzi.

 

Film
„Śleboda", czyli brzydkie słowo na „k”. Filmy i książki o kolaboracji na Podhalu
Film
Rekomendacje filmowe: Dla dzieci małych i dużych
Film
Niedźwiedź Wojtek z armii Andersa, który zdobywał Monte Cassino, walczy teraz o Oscara
Film
Dwa polskie tytuły wśród najlepszych filmów XXI wieku BBC
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Film
Streaming '24: Kolejny tłusty rok dla serwisów VOD
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku