Według szacunków Komisji Europejskiej smog kosztuje polską gospodarkę 111 mld zł rocznie. W skali całej Unii Europejskiej koszty te sięgają 475 mld euro. Mimo postępującego spadku emisji zanieczyszczone powietrze każdego roku jest w Europie przyczyną 450 tys. przedwczesnych zgonów. To m.in. dlatego, że smog koncentruje się w gęsto zaludnionych obszarach.
– Głównym źródłem problemu jest indywidualne ogrzewanie domów, a więc tzw. niska emisja, ale również transport samochodowy w miastach. Trzeba się zastanowić, jakimi nowymi technologiami możemy sobie poradzić z tym wyzwaniem – podkreślał Marcin Lewenstein z InnoEnergy podczas panelu „Skuteczni w walce o czyste powietrze" podczas EKG w Katowicach.
W jego ocenie, aby potencjał drzemiący w technologiach nie został zmarnowany, potrzebne jest przyjazne środowisko dla startupów oraz rynku kapitałowego, bez którego nie da się osiągnąć odpowiedniego efektu skali.
Rośnie świadomość
Wśród najważniejszych czynników, które utrudniają walkę ze smogiem, paneliści wskazali brak norm dotyczących jakości węgla spalanego w domowych piecach, brak wystarczających baz danych i przekrojowych analiz czy jak dotąd niewystarczające zachęty finansowe do wymiany kotłów.
Na plus zmienia się natomiast podejście do tematu ochrony powietrza lokalnych społeczności. – Tak dużej świadomości na temat smogu nie było nigdy. To zasługa w dużej mierze upowszechnienia tematu przez media, ale nie tylko. Mam nadzieję, że to także efekt większych oczekiwań młodego pokolenia – przekonywała Irena Pichola, partner Deloitte. – Myślę, że młodzi ludzie, którzy będą podejmować decyzje o wyborze źródła ciepła w swoich domach, poza aspektem finansowym wezmą pod uwagę także czystość powietrza – dodała.