Na pewno ważne jest wejście na rynek we wczesnej fazie jego rozwoju tak, aby możliwie niskim kosztem zbudować wewnętrzny know-how. Największą przeszkodą jest właśnie zakres wiedzy i doświadczeń, które są niezbędne, aby móc być na tym rynku konkurencyjnym. Myślę, że obecnie wyczerpało się na tym rynku miejsce dla podmiotów, które liczą na łatwy zarobek, patrząc wyłącznie przez pryzmat tego, że energia jest towarem powszechnie pożądanym i każdy jej potrzebuje. To właśnie ta cecha decyduje o tym jak wymagający jest to rynek. Spółki obrotu energią muszą działać ze świadomością możliwych ryzyk, jakie mogą wystąpić w kontekście zmiany cen produktów hurtowych, zmian otoczenia prawnego oraz odpowiedniego zbilansowania portfela energii. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że przez 15 lat obecności w tej branży Elektrix nabyła w tym obszarze niezbędne kompetencje i jest dzisiaj w grupie respektowanych dostawców na rynku TPA.
Jak będą wyglądały ceny energii elektrycznej i gazu? Klienci obawiają się zawirowań.
Ceny energii elektrycznej są niskie zarówno w Polsce jak i w Europie, co powinno przekładać się na większą konkurencyjność produkcji i stymulować wzrost gospodarczy. Polska jest szczególnym przypadkiem na mapie Europy, gdyż u nas niska cena hurtowa jest równocześnie bolączką dla sektora wytwarzania opartego o węgiel kamienny i brunatny.
Rozwój gospodarczy powoduje wzrost zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie konieczność nowych nakładów inwestycyjnych, które muszą być pokryte przez wpływy ze sprzedaży energii.
Świat się zmienia
Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie
SUBSKRYBUJ
W mojej ocenie klienci nie powinni oczekiwać spadków cen energii elektrycznej. Ceny węgla na rynkach światowych wzrosły już o około 40 % od swojego minimum i nic nie wskazuje na to by miały one powrócić do spadków. Najprawdopodobniej czeka nas zatem wzrost cen energii.
Czy wytwórcy energii elektrycznej w Polsce są dzisiaj w gorszej sytuacji z powodu niskich cen hurtowych ?