Wirusy niszczą pszczele roje

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył dowody na obecność 27 nieznanych wcześniej wirusów atakujących pszczoły. Ustalenie to może pomóc naukowcom w opracowaniu strategii zapobiegania rozprzestrzenianiu się patogenów wśród tej grupy zapylaczy.

Publikacja: 28.06.2018 17:20

Wirusy niszczą pszczele roje

Foto: fot. Jeff Kerby, National Geographic

„Wirusy przyczyniają się do zmniejszania populacji pszczół na całym świecie. Pomimo znaczenia pszczół jako zapylaczy, nasza wiedza o wirusach, które je atakują jest zaskakująco ograniczona.” - powiedział David Galbraith, naukowiec z Bristol Myers Squibb, członek zespołu badawczego.

W celu zbadania pszczelich wirusów, zespół pobrał próbki DNA i RNA, odpowiedzialne za syntezę białek, od 12 gatunków pszczół z dziewięciu krajów na całym świecie. Następnie opracował nową, wysokowydajną technikę sekwencjonowania genów. Za pomocą tej metody zidentyfikowali wirusy znane wcześniej, ale rozpoznali też 27 wirusów, o których istnieniu wcześniej nie wiedziano. Należały one do co najmniej sześciu nowych rodzin.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali