W przypadku niektórych gatunków populacje zmniejszyły się w ciągu kilkunastu lat nawet o dwie trzecie - alarmują uczeni na podstawie dwóch badań - jednego przeprowadzonego w skali całego kraju i drugiego obejmującego duży rolniczy region w środkowej Francji.
- Sytuacja jest katastroficzna - mówi Benoit Fontaine, biolog z francuskiego Muzeum Historii Naturalnej, współautor jednego z badań prowadzonych m.in. przez Krajowe Centrum Badań Naukowych (CNRS).
Populacje cierniówek, ortolanów i skowronków zmniejszyły się od początku XXI wieku o co najmniej jedną trzecią. Z kolei populacja świergotka łąkowego we Francji zmniejszyła się o niemal 70 proc.
Według przedstawicieli Muzeum Historii Naturalnej tempo i skala wymierania ptaków osiąga poziom "katastrofy ekologicznej".
Powodem zmniejszania się ptasich populacji we Francji ma być przede wszystkim intensywne używanie pestycydów w rolnictwie. Co ciekawe problemem nie jest bezpośrednie zatruwanie ptaków pestycydami, lecz usunięcie elementu łańcucha pokarmowego - owadów, którymi żywią się ptaki.