Nowe zawody, które mogą być nauczane w szkołach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uzupełniło przepisy o dziesięć nowych zawodów, które mogą być nauczane w szkołach.

Aktualizacja: 16.08.2016 08:22 Publikacja: 16.08.2016 08:00

Nowe zawody, które mogą być nauczane w szkołach

Foto: 123rf

Takie zmiany wynikają z projektu zmian w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, jaki resort rodziny rozesłał właśnie do konsultacji społecznych.

Po zmianach w przepisach pojawią się nowe zawody, takie jak: kierownik filharmonii/opery/operetki/orkiestry, a także kierownik zespołu pieśni i tańca/chóru. Wnioskodawcą tej zmiany było Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów. Z kolei Stowarzyszenie Inżynierów i Magistrów Techniki Dentystycznej złożyło wniosek o uzupełnienie tej listy o specjalistę do spraw techniki dentystycznej.

Instytut Historii i Archiwizacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu postarał się natomiast o dopisanie specjalisty zarządzania dokumentacją, a Główny Inspektorat Farmaceutyczny wystąpił o uzupełnienie tej listy o zawód inspektora do spraw obrotu hurtowego lekami.

Pozostałe pięć zawodów trafi na listę w związku ze zmianami w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Będą to: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik przemysłu mody, jeździec i mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej.

Projektowane zmiany mają dostosować przepisy rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania do zmian wprowadzonych przez ministra edukacji narodowej w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego oraz lepsze odzwierciedlenie zawodów identyfikowanych na rynku pracy.

Po zmianach wspomniane rozporządzenie będzie przewidywać 2453 zawody i specjalności. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku