Sejmowa podkomisja kontynuowała we wtorek prace nad nową ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Wśród przyjętych nowych przepisów znalazła się też reguła zakazująca stosowania klauzul ograniczających wybór audytora do pewnej kategorii firm.
Według propozycji rządu zakaz miał dotyczyć umieszczania takich klauzul w umowach o badanie sprawozdania finansowego. Ostatecznie posłowie zdecydowali się rozszerzyć taki zakaz na wszelkie porozumienia dotyczące relacji z audytorem.
– W praktyce chodzi o porozumienia ograniczające wybór do firmy np. z wielkiej czwórki albo takiej, która ma zasięg międzynarodowy – wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Jego zdaniem rozwiązanie takie sprzyja wyrównywaniu szans na rynku.
Inna przyjęta poprawka do projektu zakłada, że w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy niemal 7 tys. biegłych rewidentów będzie musiało wymienić legitymacje potwierdzające ich uprawnienia zawodowe. To efekt m.in. zmiany nazwy samorządu. Teraz audytorzy będą zrzeszeni w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów. – Zapewniam koleżanki i kolegów, że ta wymiana nie będzie się wiązała z kosztami i formalnościami – deklaruje Krzysztof Burnos.
Dodaje, że Izba wkrótce ogłosi konkurs na nowe logo samorządu i projekt legitymacji.