O doradztwie audytorów zadecydują posłowie

Biegli rewidenci konsekwentnie opowiadają się za możliwością ograniczonego łączenia doradztwa z badaniem firm.

Publikacja: 07.02.2017 07:31

O doradztwie audytorów zadecydują posłowie

Foto: 123RF

Wtorkowe posiedzenie specjalnej sejmowej podkomisji może rozstrzygnąć o kształcie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Jedną z kwestii, które w pracach sejmowych budzą najwięcej kontrowersji, jest zakres usług doradczych (np. w sprawach podatków czy wyceny przedsiębiorstw), które audytor może świadczyć na rzecz badanego podmiotu.

W ubiegłym tygodniu grupa 25 kancelarii doradztwa podatkowego opublikowała list otwarty, w którym domaga się ustanowienia całkowitego zakazu świadczenia takich usług. W poniedziałek z ripostą wystąpiła Krajowa Izba Biegłych Rewidentów. W piśmie podpisanym przez prezesa Krzysztofa Burnosa znalazło się przypomnienie, że takie usługi i tak będą według projektu mocno ograniczane. Na przykład biegły rewident nie będzie mógł opracowywać strategii podatkowej banku, jeśli bada jego sprawozdanie finansowe. „Pozbawienie przedsiębiorców możliwości wsparcia doradczego audytorów oznacza pozbawienie gospodarki ważnego mechanizmu bezpieczeństwa" – czytamy w piśmie. Stanowsko KIBR poparli Pracodawcy RP.

Tylko 6 zł za pierwszy miesiąc czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Prawo drogowe
Rząd chce zabierać prawo jazdy aż na 5 lat. Eksperci: to dyskryminacja
Prawo karne
Zabójstwa emerytek w Warszawie. Eksperci: działanie sprawców było zaplanowane
Sądy i trybunały
Spór o zamrożone wynagrodzenia sędziów. Jest ważny wyrok TSUE
Sądy i trybunały
Sędzia Krzysztof Wiak: Izbę Kontroli „broni” jej dotychczasowe orzecznictwo
Materiał Promocyjny
Zrównoważony rozwój: biznes między regulacjami i realiami
Oświata i nauczyciele
Nauczyciel jak każdy, powinien mieć płacone za nadgodziny. Przełomowa uchwała SN
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”