O perspektywach zacieśniania więzi gospodarczych pomiędzy Polską a Iranem rozmawiano podczas konferencji „Polska – Iran. Współpraca i inwestycje", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w Nou Ruzu (irańskiego Nowego Roku – 21 marca). Było to drugie (po konferencji o Brazylii) wydarzenie z cyklu „Top 10. Najbardziej perspektywiczne rynki do współpracy gospodarczej" zainicjowanego przez naszą redakcję (przed nami jeszcze spotkania poświęcone Indiom, Meksykowi, Białorusi, Wietnamowi, Algierii, USA, Chinom i Izraelowi).
Odbudować pozycję
Jak przypomniał Tomasz Salomon, wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, resort ten uznał Iran za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków eksportowych dla polskich przedsiębiorców w najbliższych trzech latach. – W latach 90. XX. wieku Iran był najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie. Obroty handlowe sięgały wówczas ponad 700 mln dolarów rocznie. Teraz chcemy odbudować naszą pozycję w Iranie i to w wielu branżach, choćby takich jak: wydobywcza, motoryzacyjna, kolejowa, stoczniowa, maszynowa, budowlana i rolnicza – wyliczał Salomon.
I jak zapewniał Vahid Tahery, prezes Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej jest na to duża szansa, bo Iran rzeczywiście szeroko otwiera się na import i inwestorów z zagranicy. – Formalnie od zniesienia sankcji na Iran mija w marcu rok, ale tak naprawdę dopiero od trzech miesięcy podejmowane są konkretne działania i dopiero 2017 r. będzie pierwszym rokiem mocnej współpracy – tłumaczył Tahery. Dla zobrazowania aktualnej sytuacji gospodarczej Iranu porównał ją do sytuacji Polski na początku transformacji ustrojowej. – Sytuacja Iranu to sytuacja Polski z 1989 r. To moment otwarcia. Zapotrzebowanie na współpracę i transfer technologii dotyczy właściwie każdej branży irańskiej gospodarki – tłumaczył.
– Po zniesieniu sankcji nasz eksport do Iranu już wzrósł pięciokrotnie, a import sześciokrotnie. A to dopiero początek. Potencjał rynku irańskiego jest bardzo duży – wtórował Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH).