Aktualizacja: 10.02.2017 10:14 Publikacja: 10.02.2017 06:30
Foto: www.sxc.hu
Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych to warunek korzystania z wielu usług internetowych, jak gry czy media społecznościowe. Nowe unijne przepisy przewidują, że by móc ją dawać samodzielnie, trzeba skończyć 16 lat. Państwa członkowskie mogą jednak obniżyć ten wiek do 13 lat.
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, i Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych, rozpoczęli dyskusję, jaką granicę przyjąć w Polsce. Zdaniem Michalaka dzieci mają prawo do zdobywania informacji oraz wyrażania swoich poglądów i coraz częściej korzystają z nich także za pośrednictwem sieci. Nie powinno im się tej możliwości odbierać ani bezpodstawnie ograniczać. Jednocześnie dzieci powinny być szczególnie chronione, gdyż mają mniejsze niż dorośli doświadczenie i świadomość konsekwencji swoich czynów. Dlatego akceptowane przez dziecko oświadczenie musi być sformułowane w przystępnej dla niego formie (także obrazkowej) oraz zrozumiałym językiem.
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Młodzi kierowcy dostaną niższe limity dopuszczalnej prędkości, a skasowanie punktów karnych będzie trudniejsze. Pojawi się też nowa przesłanka zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Jonathan R. wnosi skargę przeciwko państwu za uznanie go za zmarłego.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał, że prokuratura musi zająć się sprawą zawiadomienia Prezesa UODO dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sprawców publikacji danych polskich klientów platformy sprzedażowej pandabuy.com.
Instalacja systemu monitoringu na posesji to jeden ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Choć montaż kamer jest legalny, istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego, co urządzenia mogą rejestrować.
Firma może przechowywać dane dotyczące byłych pracowników na wypadek przyszłych spraw sądowych.
Oszuści ciągle znajdują nowe sposoby na to, by wykraść dane – często ich celem są hasła, dane osobowe czy numery PESEL. Jakich metod używają i na co warto uważać?
Do "Rzeczpospolitej" zgłaszają się czytelnicy zaniepokojeni praktyką kserowania dowodów osobistych przez banki. Jednak w odróżnieniu od np. wypożyczalni sprzętu sportowego, w tym przypadku praktyka taka jest zupełnie legalna.
Zalanie papierowych dokumentów zawierających dane osobowe, zniszczenie systemów elektronicznych czy też kradzież komputerów przez szabrowników muszą zostać zgłoszone przez administratora do prezesa UODO oraz podmiotów danych.
Okazuje się, że może mieć, i to sporo. Powódź może zalać dokumenty z danymi osobowymi i zniszczyć serwerownie. Z kolei szabrownicy mogą ukraść sprzęt elektroniczny, w tym komputery.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas