Gość tłumaczył, że mechanizm split payment (podzielonej płatności) polega na wydzieleniu podatku VAT z płatności. - Ten podatek płacony jest na osobny rachunek. O tym czy płatność będzie dokonana tradycyjnie, czy poprzez split payment zdecyduje nabywca. Jest to tylko opcja, z której podatnik może skorzystać – mówił Kołodziej.
Banki już dziś oferują przedsiębiorcom drugie specjalne konto przeznaczone na te płatności.
- Środki w zakresie podatku VAT mamy alokowane na wyodrębnionym rachunku bankowym, specjalnie dedykowanym do jego przechowywania – stwierdził gość.
Podkreślił, że środki na tym rachunku stanowią własność podatnika, ale ma ograniczone możliwości ich dysponowania. - Podatnik może nimi zapłacić swojemu dostawcy czy uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie VAT do urzędu skarbowego. Te środki może też wydać w wyniku dokonywanej korekty. Jest lista, która określa możliwości wykorzystania tych środków - wyliczał Kołodziej.
Zaznaczył, że jest przewidziany mechanizm pozwalający na uwolnienie środków zgromadzonych na tym rachunku. - Podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o dokonanie uwolnienia. Po uzyskaniu decyzji te środki będą przelewane na zwykły rachunek biznesowy. Wniosek będzie mógł być złożony w praktycznie dowolnej formie, więc nie będzie to duże utrudnienie – ocenił.