Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker blokował Unie, która chciała zmusić koncerny do płacenia podatków

Obecny przewodniczący Komisji Europejskiej przez wiele lat blokował unijne wysiłki mające ograniczyć wielkim koncernom możliwość uchylania się przed płaceniem podatków.

Aktualizacja: 03.01.2017 08:45 Publikacja: 02.01.2017 19:06

Wszystko wskazuje na to, że Jean-Claude Juncker był jedną z centralnych postaci afery LuxLeaks.

Wszystko wskazuje na to, że Jean-Claude Juncker był jedną z centralnych postaci afery LuxLeaks.

Foto: AFP

Dokumenty, ujawnione przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) i niemieckie radio NDR, dotyczą działalności unijnej Grupy ds. Kodeksu Postępowania (ds. opodatkowania działalności biznesowej). To nowa odsłona LuxLeaks, czyli ujawnionej w 2014 r. afery dotyczącej zawierania przez rząd Luksemburga specjalnych, preferencyjnych umów podatkowych z wielkimi koncernami uchylającymi się od płacenia podatków w innych krajach UE.

Grupa ds. Kodeksu Postępowania działa od 1998 r. i zajmuje się m.in. ocenianiem polityki podatkowej prowadzonej przez państwa UE i przygotowywaniem przepisów mających zapobiegać nieuczciwej konkurencji podatkowej. Juncker, gdy był premierem Luksemburga (funkcję tę pełnił w latach 1995–2013), blokował wypracowywane przez Grupę rozwiązania służące walce z nieuczciwą konkurencją podatkową.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Szok w rosyjskiej Dumie: dwie partie nie poparły wojennego budżetu Putina
Budżet i podatki
Czy da się „wykręcić” 110 mld zł dziury w budżecie w dwa miesiące
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy będzie wyższy. Sejm przegłosował zmiany
Budżet i podatki
Kto i za ile kupi kolejne setki miliardów polskiego długu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budżet i podatki
Budżetowe wpływy z CIT dołują. Rekordy już nie wrócą?