Regionalne Orły Eksportu - Potrzebna mocna dywersyfikacja kierunków eksportu

W pierwszej dziesiątce krajów, do których trafia większość eksportu z regionu nie ma ani jednego państwa spoza Unii Europejskiej.

Publikacja: 27.10.2016 19:00

Foto: ROL

Podobnie jak w przypadku całego kraju również najwięcej towarów i usług ze Świętokrzyskiego trafia do naszych zachodnich sąsiadów. Jak wynika z nieoficjalnych danych Ministerstwa Rozwoju eksport z województwa do Niemiec wyniósł w 2015 r. ponad 1,5 mld zł, co przekłada się na 21 proc. całości eksportu z regionu. W następnej kolejności towary ze Świętokrzyskiego trafiają do Wielkiej Brytanii (653,8 mln zł) i Holandii (579,3 mln zł). W pierwszej dziesiątce są jeszcze Czechy, Słowacja, Włochy, Francja, Szwecja, Węgry i Austria.

Jednak, jak wskazywał Marek Szczepanik, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podczas debaty poprzedzającej wręczenie nagród w konkursie Regionalne Orły Eksportu, mapa kierunków eksportowych z regionu zaczyna się zmieniać. – Kierujemy się już w stronę Iranu, Chin i rynków afrykańskich. Ostatnio rozmawialiśmy z przedstawicielami krajów Afryki Zachodniej, m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu. Państwa te chcą importować technologie – mówił Szczepanik. Przyznał, że województwo zmienia też nieco podejście do wspierania eksportu. – Wcześniej realizowaliśmy wiele działań, bo dużo chcieliśmy zrobić, ale teraz staramy się uporządkować tę sferę, podchodząc do wspierania eksportu branżowo. Chodzi o pracę nad produktami, ich skatalogowanie, a następnie grupowanie firm i przedstawianie ich poza krajem jako całej branży – tłumaczył Szczepanik, wskazując, że województwo stawia przede wszystkim na branże: metalowo-odlewniczą, turystyki uzdrowiskowej, spożywczą i produkcji materiałów budowlanych.

Do większej ekspansji, m.in. na rynki Azji Południowo-Wschodniej i Afryki, zachęcał najlepszych świętokrzyskich eksporterów Tomasz Salomon, wicedyrektor Departamentu Polityki Eksportowej w Ministerstwie Rozwoju, bo to m.in. tam mają powstać dodatkowe placówki, tzw. Trade Offices, które zastąpią dotychczasowe Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI). – Pierwsze biura handlowe mają powstać w: Nairobi (Kenia), Teheranie (Iran), Singapurze, w Ho Chi Minh (Wietnam) i w San Francisco (USA) – wyliczał Salomon. Tłumaczył, że to tylko część nowego modelu wspierania eksportu, który poza przekształceniem WPHI w biura handlowe niesie ze sobą też przekształcenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w Polską Agencję Handlu i Inwestycji, która w przeciwieństwie do PAIiIZ ma nie tylko przyciągać zagraniczne inwestycje do Polski, ale też mocno wspierać eksport i polskie inwestycje na rynkach zagranicznych oraz nadzorować biura handlowe. Pozostałe filary nowego systemu wsparcia eksportu to Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nadzorowane, tak jak i nowa Agencja, przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

– Będziemy mocniej finansować eksport także na rynkach uznanych przez resort rozwoju za perspektywiczne (są to: Algieria, Indie, Iran, Meksyk i Wietnam – red.). Nawiązaliśmy już relacje z jednym z największym banków irańskich. Możemy tam finansować transakcje. Poza rozszerzaniem działalności pod względem geograficznym w najbliższym czasie BGK planuje uruchomić nowe instrumenty, które dotychczas nie były oferowane na polskim rynku bankowym. Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu portfelowego dla MŚP planujących eksport, który zakłada ścisłą współpracę w ramach PFR pomiędzy BGK i KUKE, ale również zaangażowanie banków komercyjnych – mówiła Elżbieta Bugalska, ekspert w departamencie finansowania handlu zagranicznego w BGK.

Najlepszy eksporter

Odlewnie Polskie, Starachowice

Spółka zajmuje się produkcją odlewów, głównie z żeliwa sferoidalnego z obróbką mechaniczną. Prowadzi również działalność handlową oraz usługową w odlewniach niemieckich.

Najlepszy eksporter

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska,

Włoszczowa

Spółdzielnia rozpoczęła działalność w roku 1936. Produkuje między innymi sery typu szwajcarskiego i holenderskiego. Dobowa wydajność przerobowa na poziomie 430 tys. litrów mleka.

Najlepszy eksporter

Regesta, Pińczów

Świadczy usługi z zakresu transportu samochodowego towarów oraz spedycji krajowej i międzynarodowej. Dużą część klientów stanowią firmy z branży budowlanej i stalowej.

Najdynamiczniejszy eksporter

Promet, Starachowice

Jeden z największych w Polsce zakładów produkujących gwoździe. Od stycznia 2007 roku spółka akcyjna. Jej produkty są na najwyższym światowym poziomie. Zatrudnia około 100 osób.

Najdynamiczniejszy eksporter

KH-Kipper, Kajetanów

Firma produkuje zabudowy na samochody ciężarowe oraz własnej konstrukcji przyczepy i naczepy. Dodatkowo zajmuje się m.in. sprzedażą, montażem oraz serwisem systemów hydrauliki siłowej.

Najdynamiczniejszy eksporter

Tevor, Skarżysko-Kamienna

Korzenie firmy sięgają roku 1974. Zajmuje się produkcją zabudów pomocy drogowej, zabudów transportowych, ciężkich holowników, sprzętu do holowania oraz osprzętu do tych pojazdów.

Najdynamiczniejszy eksporter

Forbuild, Końskie

Zaopatruje budownictwo w sprzęt budowlany. Dostarcza produkty o wysokim zaawansowaniu technologicznym, stosowane w budowie skomplikowanych obiektów inżynieryjnych.

Najdynamiczniejszy eksporter

ZWM Metal-Kop, Busko-Zdrój

Specjalizuje się w produkcji kontenerów stalowych do transportu materiałów sypkich i półpłynnych. Większość produkcji skierowana jest do krajów UE, szczególnie do Belgii, Francji, Niemiec i Włoch.

Innowacyjny eksporter

KH-Kipper, Kajetanów

Produkuje wywrotki typu W1MV przeznaczone do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Specjalna konstrukcja skrzyni zwiększa ładowność pojazdu i zmniejsza spalanie.

Innowacyjny eksporter

Mesko, Skarżysko-Kamienna

Firma produkuje przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM. Jest przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców i innych celów emitujących promieniowanie z zakresu podczerwieni.

Innowacyjny eksporter

Formaster, Kielce

Formaster produkuje butelki filtrujące, dzbanki oraz filtry do wody Dafi. Filtry stanowią domową, ograniczoną do niewielkich rozmiarów stację uzdatniania wody.

Innowacyjny eksporter

Tevor, Skarżysko-Kamienna

Firma produkuje ciężkie zabudowy holownicze typu Tevor HDRV linii Power. Służą one do usuwania skutków wypadków drogowych z udziałem samochodów ciężarowych czy autobusów.

Eksportowy produkt

CERRAD, Starachowice

Płytki ceramiczne, gresowe i klinkierowe. Są inspirowane naturalnymi kolorami ziemi, fakturą kamieni czy rysunkiem różnych gatunków drewna. Wykonywane z naturalnych surowców.

Eksportowy produkt

PPH Poldaun, Bilcza

Kołdry i poduszki wypełnione puchem gęsim. Firma stosuje najwyższej jakości surowce, dzięki czemu jej produkty trafiają na bardzo wymagające rynki Japonii i krajów europejskich.

Eksportowy produkt

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież

Porcelana stołowa trzech marek: Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio. Produkty są ręcznie wykonane. Kierunki eksportowe to Szwecja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Rosja.

Osobowość eksportu

Stanisław Skóra, prezes OSM Włoszczowa

Ze spółdzielnią związany od roku 1975, funkcję prezesa pełni od roku 1997. Za jego rządów zakład 10-krotnie zwiększył sprzedaż, poszerzając znacząco gamę produktów.

 

Osobowość eksportu

Waldemar Skowron, prezes zarządu Mesko

Związany ze spółką od początku pracy zawodowej, którą rozpoczynał w 1983 r. na stanowisku specjalisty technologa, prezes od 2009 r. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

 

Osobowość eksportu

Zbigniew Ronduda, prezes Odlewnie Polskie

Funkcję prezesa pełni od maja 1999 roku. Już podczas pełnienia przez niego tej funkcji, w roku 2011 oraz w roku 2015, spółce został nadany tytuł Pracodawca Przyjazny Pracownikom.

 

Osobowość eksportu

Jarosław Kopała, współwłaściciel ZWM Metal-Kop

Zarządza firmą rodzinną powstałą w 1971 roku. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Zatrudnia 140 osób. Osobiście bada i rozpoznaje rynki, na które produkuje i sprzedaje kontenery.

 

 

Nasza kapituła

Tomasz Salomon, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju

Piotr Waluszewski, p.o. dyrektora oddziału, Bank Gospodarstwa Krajowego

Marlena Pachońska, dyrektor w Centrum Bankowości Korporacyjnej, Bank Zachodni WBK

Dorota Tekieli-Bisińska, wicedyrektor Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Beata Piskorek, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Anita Lagierska dyrektor Wydziału Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Miasta Kielce

Tomasz Adamczyk, redaktor działu ekonomicznego dziennika „Rzeczpospolita”

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas