Teleprzeprowadzki

Mniej numerów telefonów komórkowych, ale więcej stacjonarnych przeniesiono z sieci do sieci w I kwartale tego roku.

Publikacja: 13.04.2016 22:00

Teleprzeprowadzki

Foto: Flickr

411 tys. numerów komórkowych i blisko 150 tys. stacjonarnych przenieśli klienci operatorów telekomunikacyjnych w Polsce w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku.

Inaczej niż w poprzednich latach, to dane oficjalne, wygenerowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE zapowiada, że będzie publikować je teraz cyklicznie, po zakończeniu każdego kwartału.

Wolniejsze zmiany

Raport urzędu wskazuje, że nadal chętnie przenosimy numery komórkowe, choć I kw. był pod tym względem nieco słabszy niż analogiczny okres 2015 r. Z sieci do sieci komórkowej osoby indywidualne i firmy przeniosły w tym czasie o 7 proc. numerów mniej.

Czy spadek liczby przenosin będzie także w całym 2016 r. nie jest jednak powiedziane. Wiele zależy od polityki sprzedażowej operatorów, w tym celów stawianych przed pracownikami, bieżących promocji czy np. wygranych przetargów na obsługę klientów z sektora administracji publicznej.

Dla analityków dane o przenoszeniu numerów komórkowych są istotne, bo świadczą o rynkowej sile oferty telekomu, a w dłuższej perspektywie – także o jego wizerunku.

Z tego też powodu z co roku lepszych (choć ujemnych) wyników cieszy się Orange Polska. W I kwartale bilans zmian, które odnotowała ta firma, to 20 tys. numerów komórkowych na plusie. Aby wypracować taki wynik, telekom musiał pozyskać blisko 120 tys. numerów (odeszli z Orange posiadacze niemal 100 tys.).

Inaczej było w przypadku wirtualnego operatora sieci komórkowej Virgin Mobile (działa, korzystając z infrastruktury P4), kierowanego przez Grażynę Piotrowską-Oliwę.

Wyniki przenoszenia numerów to ok. 40 proc. wzrostu wirtualnej Virgin. Ta sieć także miała dodatni bilans przenosin i to bliski wynikowi odnotowanemu przez Orange. Pozyskała w omawianym okresie 20 tys. klientów, oddała nieco ponad 2 tys. W sumie jej wynik to nieco ponad 17 tys. numerów na plusie.

– Pozyskujemy klientów przede wszystkim od operatora, który traci ich najsilniej – wskazuje Piotrowska-Oliwa. Chodzi o T-Mobile Polska, który w ciągu trzech miesięcy tego roku „oddał" konkurentom 132 tys. numerów komórkowych, a jego bilans to 90 tys. telefonów na minusie.

Virgin pod kierunkiem Piotrowskiej-Oliwy rośnie. 2015 rok sieć zakończyła z nieco ponad 300 tys. aktywnych kart SIM, a obecnie ma ich 360 tys.

Liderem nadal Play

Wyniki przenoszenia numerów od ponad roku poprawia także Polkomtel, operator sieci Plus. Podczas gdy w 2014 r. „oddał" na czysto około 300 tys. numerów, w ubiegłym roku już tylko niecałe 160 tys., a wyniki pierwszego kwartału br. wskazują, że w tym roku może dalej ograniczyć odejścia. Bilans Plusa za pierwsze trzy miesiące br. to 21 tys. numerów komórkowych na minusie. Polkomtel wyników tych nie komentuje przed publikacją kwartalnego sprawozdania finansowego.

Liderem przenosin komórkowych jest ciągle P4, operator sieci Play, choć nie zdobywa w ten sposób klientów już w takim tempie jak kiedyś. W najlepszych latach jego bilans wynosił ok. 750 tys. numerów rocznie, czyli 190 tys. kwartalnie.

W I kw. 2016 r. bilans Play to 69 tys. numerów komórkowych na plusie. Rok temu powiększył bazę użytkowników o 135 tys. Marcin Gruszka, rzecznik telekomu, zapewnia, że kierujących firmą to nie martwi. Im większy jest operator, tym z większą skalą zmian musi się liczyć.

Play był promotorem przenosin numerów. Jak wynika z naszych szacunków, w ciągu sześciu lat i jednego kwartału zdobył w ten sposób ponad 3,8 mln użytkowników. Tylu klientów – głównie indywidualnych i małych firm – odebrał konkurencji.

Przez platformę UKE od niedawna przenoszone są także numery telefonii stacjonarnej. Co ciekawe, z sieci do sieci w I kw. przeniesiono ich relatywnie sporo – bo 147 tys. Co ciekawe, numery tego typu przenoszono dość często do sieci komórkowych.

Dodatni bilans takich zmian odnotowały Plus (6,8 tys. numerów) czy Play (6 tys. numerów). Z operatorów kablowych jeden z lepszych wyników zanotował UPC Polska (dodał 2,5 tys. numerów).

Abonentów telefonii stacjonarnej traciły Orange (13 tys. na minusie) czy Netia.

411 tys. numerów komórkowych i blisko 150 tys. stacjonarnych przenieśli klienci operatorów telekomunikacyjnych w Polsce w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku.

Inaczej niż w poprzednich latach, to dane oficjalne, wygenerowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE zapowiada, że będzie publikować je teraz cyklicznie, po zakończeniu każdego kwartału.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową