Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.05.2018 14:01 Publikacja: 16.05.2018 13:19
Foto: ESA
Galileo jest konkurencyjnym systemem nawigacji dla globalnego systemu ustalania położenia (GPS) opracowanego i kontrolowanego przez USA, wykorzystywanego przez miliony urządzeń konsumpcyjnych na świecie. Zamówiono jego opracowanie w 2003 r. i ma być ukończony w 2020 r. Komisja Europejska przystąpiła do wykluczania W. Brytanii i jej firm z najważniejszych prac nad Galileo przed wyjściem tego kraju z Unii.
Brytyjski minister spraw zagranicznych, Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że podzielił się z francuskim ministrem niepokojami z powodu stanowiska Unii, a jego rząd zapowiedział możliwość cofnięcia klauzuli bezpieczeństwa firmom pracującym nad tym projektem. — Wspomniałem mu o naszym lekkim zaskoczeniu tym, co wydarzyło się w związku z decyzją Komisji o Galileo i satelitach. Jesteśmy jednak zdeterminowani iść naprzód z konkurencyjnym satelitą brytyjskim, jeśli okaże się to konieczne — powiedział.
Największa od 2009 r. liczba firm w Niemczech ogłosiła upadłość. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i eksporcie w listopadzie nie wpłynęły na prognozy dla gospodarki całego kraju, które wciąż są złe.
Serbskie Air Serbia i uzbeckie Qanot Sharq znacznie zmniejszyły siatkę swoich rosyjskich połączeń. A azerski AZAL skasował wszystkie rejsy z Baku do Kazania.
Polska jest na siódmym miejscu na świecie w rankingu mocy narodowych paszportów. Czerwona książeczka z orłem w koronie pozwala na wjazd bez wizy do 188 krajów. Słabsze są paszporty m.in. Czech, Węgier czy USA.
Jest czwartek, 9 stycznia na „Twój Biznes” codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dzisiaj omówimy propozycję Trumpa dotyczącą zwiększenia wydatków na obronność w NATO, uniezależnienie Europy od rosyjskiego gazu, nowe sankcje administracji Bidena oraz współpracę Polski z krajami bałtyckimi w zabezpieczeniu systemu energetycznego.
Podstawowy problem z wypowiedziami amerykańskiego prezydenta elekta, w których domaga się zwiększenia wydatków na obronność przez europejskich sojuszników, leży w tym, że… akurat w tym wypadku ma rację.
Firma Blue Origin należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa podała datę startu nowej, olbrzymiej rakiety New Glenn. Kilka dni po niej w siódmą misję ruszy w kosmos Starship Elona Muska, największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano.
Pochodzenie tzw. szybkich rozbłysków radiowych z kosmosu budzi wiele pytań. Badacze z całego świata starają się od lat ustalić ich przybliżoną lokalizację. Nowa publikacja naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dotyczy odkrycia jednego ze źródeł rozbłysków.
Zespół fizyków i astronomów z University of Canterbury w Nowej Zelandii, który pracuje nad rozwiązaniem zagadki dotyczącej rozszerzania się wszechświata, stworzył nową teorię. Według naukowców ciemna energia tak naprawdę nie istnieje.
Już na początku nowego roku na niebie podziwiać będzie można wyjątkowy spektakl. Wszystko za sprawą zjawiska zwanego maksimum roju Kwadrantydów. Kiedy nastąpi i co będzie można zobaczyć?
Czy ilość wyprodukowanych przez człowieka kosmicznych śmieci może wzrosnąć tak bardzo, że nie tylko uniemożliwią nam one załogowe loty w kosmos, ale również sprawią, że nie będziemy w stanie umieszczać jakichkolwiek urządzeń na ziemskiej orbicie? Może się to stać wskutek zjawiska opisywanego jako syndrom Kesslera. Zdaniem niektórych naukowców realizacja tego scenariusza mogła już się rozpocząć – informuje portal CNN Science.
Firma Blue Origin dostała zgodę władz lotniczych na pierwszy start prawie 100-metrowej rakiety kosmicznej New Glenn, przetestowała jej silniki i wysyła na orbitę. Założyciel Amazona Jeff Bezos rzuca wyzwanie Muskowi.
Kosmiczny wyścig między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nabrał niebywałego tempa. Pekin zanotował jednak właśnie sporą wpadkę. Rakieta Lijian-1 Y6, która miała wynieść 11 satelitów, musiała zostać zniszczona.
Najbogatszy człowiek świata i właściciel takich firm jak Tesla, Neuralink, xAI, czy platforma X, ma nowego konia pociągowego. Na SpaceX przypada więcej niż co drugi start rakiety kosmicznej na świecie. W 2025 roku zaatakuje jednak konkurencja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas