Tegoroczny sezon publikacji rocznych raportów będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy będziemy mogli sprawdzić, w jaki sposób ok. 300 jednostek zainteresowania publicznego (JZP), w tym największe spółki giełdowe i instytucje finansowe, poradziło sobie z unijną regulacją, która nałożyła na nie wymóg ujawniania poszerzonych informacji niefinansowych. Kilka tygodni przed sezonem publikacji raportów przedstawiciele firm, rządu oraz organizacji pozarządowych podczas debaty „Rzeczpospolitej" „Raportowanie niefinansowe – nowe regulacje w pierwszej praktyce" dyskutowali o oczekiwaniach oraz doświadczeniach związanych z nowymi obowiązkami.
Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów, wspominała, że zmiany w zakresie raportowania niefinansowego wprowadzone do ustawy o rachunkowości pod koniec 2016 r., od początku budziły różne wątpliwości wśród jednostek objętych tym obowiązkiem. Jednak o ile początkowo firmy zadawały dość podstawowe pytania – np. o to, czy kwalifikują się do JZP i co to znaczy zasada „stosuj lub wyjaśnij" – o tyle z biegiem czasu stały się one coraz bardziej specjalistyczne. Obecnie firmy szukają informacji m.in. o raportowaniu na poziomie grupy kapitałowej, pytając np., czy mogą skorzystać ze zwolnienia, które dopuszcza ustawa o rachunkowości.
Kompendium wiedzy
W rozwianiu wątpliwości ma pomóc kompendium wiedzy na temat raportowania niefinansowego dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jak przypominała Joanna Dadacz, można tam znaleźć m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wytyczne Komisji Europejskiej, OECD i ONZ dotyczące ram sprawozdawczości, nowy polski Standard Informacji Niefinansowych (SIN), międzynarodowy standard GRI 4 oraz ustawę o rachunkowości z wyszczególnieniem artykułów dotyczących raportowania niefinansowego. Ministerstwo liczy, że kompendium pomoże firmom w wypełnianiu nowych obowiązków – szczególnie tym, które po raz pierwszy mierzą się z raportowaniem niefinansowym.
Jak przypomniała Joanna Dadacz, o ile dotychczas raporty niefinansowe sporządzało dobrowolnie ok. sto firm, o tyle obecnie można się spodziewać ok. 300 raportów – zarówno jednostkowych, jak i skonsolidowanych. Kompendium wiedzy na stronie MF stale jest uzupełniane, m.in. o odpowiedzi na wciąż napływające pytania od firm, które chcą się jeszcze upewnić, czy dobrze interpretują przepisy ustawy. – Ważne jest to, by jednostki – bez względu na wybraną opcję i formę raportowania i niezależnie, czy będą to robić według własnych zasad, krajowych czy też międzynarodowych – zawsze pamiętały, że najważniejsza jest zgodność raportowania z przepisami ustawy o rachunkowości, czyli z artykułem 49b w zakresie jednostkowego raportowania i art. 55 ust. 2b – 2e, jeśli chodzi o raportowanie skonsolidowane – podkreślała dyrektor w MF.
– Duża grupa firm objętych nowymi regulacjami nie miała dotychczas żadnego doświadczenia w zakresie raportowania niefinansowego – zwracała uwagę Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przypominając niedawną analizę Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Według niej niewiele spośród ponad stu największych spółek giełdowych przygotowało w ubiegłym roku informacje niefinansowe na wymaganym obecnie poziomie.