Wiosna przyszłego roku będzie pierwszym sprawdzianem tego, jak działa w praktyce nowy unijny obowiązek, który na część dużych firm nałożyła Dyrektywa 2014/95/UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych. Wtedy wraz ze sprawozdaniami finansowymi za 2017 r., będą one musiały już przygotować poszerzoną wersję danych niefinansowych. W skali całej Unii Europejskiej nowe regulacje mają objąć ok. 6 tys. dużych podmiotów, w tym ok. 300 firm w Polsce.
Określa się je tajemniczo brzmiącym skrótem JZP, co oznacza Jednostki Zainteresowania Publicznego. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rachunkowości, poprzez którą transponowano u nas większość wymogów dyrektywy, nowe regulacje obejmą największe JZP – o odpowiedniej skali biznesu, określonej przez wielkość zatrudnienia oraz przychodów lub aktywów (kryteria przynależności do tej grupy przedstawiamy w ramce obok).
Ważna różnorodność
Jak przypomina Aleksandra Stanek–Kowalczyk, ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i CSR w Deloitte, liczba firm, które zostaną objęte dodatkowymi obowiązkami informacyjnymi związanymi z dyrektywą, będzie większa. To dlatego, że zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów poza podmiotami zobowiązanymi do ujawniania rozszerzonych informacji niefinansowych nowy obowiązek informacyjny będą miały wszystkie spółki giełdowe zatrudniające ponad 250 osób i spełniające jedno z dwóch kryteriów finansowych dotyczących sumy bilansowej i przychodów netto. One będą musiały w ramach składanego oświadczenia o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego podać informacje dotyczące polityki różnorodności w zarządach i radach nadzorczych pod względem wieku, płci lub wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
– W oświadczeniach, które spółki opublikują po raz pierwszy za 2017 r., powinny się znaleźć informacje dotyczące celów tej polityki różnorodności, sposobu jej realizacji oraz skutków w danym okresie sprawozdawczym. Przy czym obowiązuje tu zasada comply or explain – jeśli spółka nie ma żadnej polityki różnorodności, musi w oświadczeniu wyjaśnić powody tego braku – przypomina ekspertka Deloitte.
W ocenie Ministerstwa Finansów do podawania informacji o stosowanej polityce różnorodności będzie zobowiązanych ok. 150 dużych spółek giełdowych, przy czym część z nich znajdzie się też wśród dużych JZP.