Z J.P. Morgan staniemy się centrum bankowym

Ponad 3000 miejsc pracy powstanie w ciągu kilku lat w Centrum Korporacyjnym, które gigant bankowości inwestycyjnej J.P. Morgan otwiera w Warszawie.

Aktualizacja: 27.09.2017 07:13 Publikacja: 26.09.2017 20:46

Wicepremier Mateusz Morawiecki i Steve Cohen, dyrektor zarządzający warszawskiego hubu J.P. Morgan w

Wicepremier Mateusz Morawiecki i Steve Cohen, dyrektor zarządzający warszawskiego hubu J.P. Morgan wspólnie poinformowali o inwestycji banku.

Foto: PAP/Jacek Turczyk

– Jesteśmy już hubem motoryzacyjnym, hubem gazowym, a teraz stajemy się hubem bankowym – centrum różnych funkcji wspierających w bankowości – podkreślał wicepremier, minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki, oficjalnie ogłaszając na wtorkowej konferencji prasowej nową, dużą inwestycję w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu – otwarcie Centrum Korporacyjnego amerykańskiego banku J.P Morgan. Chociaż o tym, że amerykański gigant otworzy centrum usług wspólnych w Warszawie, było wiadomo już od piątku, to na konferencję prasową udało się przygotować nową informację.

Jak zapowiedział Steve Cohen, dyrektor zarządzający warszawskiego hubu J.P. Morgan, w ciągu kilku lat będzie tu pracować ponad 3 tys. specjalistów – to o 500 osób więcej niż podawany wcześniej nieoficjalnie docelowy poziom zatrudnienia centrum. – Polska oferuje bardzo duże możliwości dzięki rozwiniętej infrastrukturze, dobrze wykwalifikowanej kadrze, bardzo wysokiej etyce pracy, przedsiębiorczości oraz stabilności politycznej – podkreślał Cohen.

Nie udało nam się niestety uzyskać informacji o wysokości grantu, który przyznano amerykańskiemu inwestorowi. Na pytanie „Rzeczpospolitej" Mateusz Morawiecki i Steve Cohen stwierdzili jedynie, że była to konkurencyjna oferta. – Zaoferowaliśmy tyle, ile zaoferowałby każdy inny kraj w tej sytuacji – stwierdził wicepremier. – Oferta była bardzo konkurencyjna – podkreślał Steven Cohen. Musiało tak być, gdyż i sama konkurencja o lokalizację Centrum Korporacyjnego J.P. Morgan była ostra – według informacji „Rz" z Polską rywalizowały Rumunia i Węgry, usilnie zabiegając o przyciągnięcie czołowej marki bankowości.

O bardzo konkurencyjnej ofercie – tym razem ze strony J.P. Morgan – Steve Cohen mówił też, odpowiadając na pytania o stanowiska i wynagrodzenia w warszawskim centrum. Tym razem bez konkretów, a z zapewnieniem, że będzie to ekscytująca praca wymagająca wysokich kompetencji i z bardzo atrakcyjnym – jak na warszawskie warunki – pakietem płacowym. Kogo konkretnie i na jakie stanowiska będzie rekrutował J.P. Morgan, ma być wiadomo w ciągu dwóch miesięcy. Na razie bank nadal szuka biura na swoje centrum, które ma zacząć działalność operacyjną w połowie 2018 r.

Chociaż na tle największych działających już w Polsce bankowych centrów usług wspólnych Credit Suisse i Citibanku, które zatrudniają obecnie po ponad 4 tys. specjalistów, plany J.P. Morgan nie wyglądają imponująco, to eksperci zwracają uwagę na duże znaczenie tej inwestycji. – J.P. Morgan otworzył drzwi do zapytań ze strony innych firm z tej branży, których jeszcze u nas nie ma – twierdzi Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Jak zaznacza, już krążące od kilku miesięcy informacje o negocjacjach z J.P. Morgan zwiększyły zainteresowanie ze strony innych banków.

– W Polsce pojawił się kolejny światowy gracz, który będzie zabiegał o pracowników i płacił podatki – mówi „Rz" Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, dodając, że deklarowane przez J.P. Morgan 3 tys. miejsc pracy szybko może urosnąć do 5 tys.

Polska Potentatem usług dla biznesu

Rosnące od kilku lat w dwucyfrowym tempie zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu może sięgnąć 285 tys. osób. w I kw. 2018 r. – ocenia branżowa organizacja ABSL, według której w Polsce działa już ponad 1000 centrów usług, w tym ponad 750 zagranicznych. Swoje centra ma u nas 80 firm z listy Fortune Global 500.

Banki
Czy i dlaczego banki nie lubią gotówki?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego