#RZECZoPRAWIE - Rafał Dębowski: tylko patron jest w stanie przygotować aplikanta do wykonywania zawodu

Istota aplikacji to nie szkolenia, lecz praca z patronem w kancelarii, prowadzenie prawdziwych spraw, rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Uczelnia nie jest w stanie tego zapewnić - twierdzi Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej.

Aktualizacja: 29.01.2018 14:19 Publikacja: 29.01.2018 13:28

Rafał Dębowski

Rafał Dębowski

Foto: tv.rp.pl

Adwokat był gościem Tomasza Pietrygi w programie #RZECZoPRAWIE. Tematem rozmowy była aplikacja uniwersytecka jako alternatywna ścieżka do zawodu adwokata. Jej wprowadzenie jest coraz bardziej realne - Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że w ciągu dwóch tygodni przestawi gotowy projekt przepisów. Co na to adwokatura?

- Jesteśmy gotowi do poważnej dyskusji, ale nie tylko o pomyśle wyrywkowym, czyli samej "aplikacji uniwersyteckiej", lecz szerszej  debaty - o kształceniu i ptrzygotowaniu prawników w ogóle, czyli również kształceniu na studiach. Dlaczego bowiem jest tak, że po studiach prawniczych  aplikanci muszą uzupełniać wiedzę, która teoretycznie jest wymagana od magistrów prawa,  na szkoleniach podczas aplikacji? Dlaczego przygotowanie teoretyczne trwa pięć lat, a przygotowanie praktyczne - trzy lata - powiedział Rafał Dębowski.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach