Aktualizacja: 29.01.2018 14:19 Publikacja: 29.01.2018 13:28
Rafał Dębowski
Foto: tv.rp.pl
Adwokat był gościem Tomasza Pietrygi w programie #RZECZoPRAWIE. Tematem rozmowy była aplikacja uniwersytecka jako alternatywna ścieżka do zawodu adwokata. Jej wprowadzenie jest coraz bardziej realne - Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że w ciągu dwóch tygodni przestawi gotowy projekt przepisów. Co na to adwokatura?
- Jesteśmy gotowi do poważnej dyskusji, ale nie tylko o pomyśle wyrywkowym, czyli samej "aplikacji uniwersyteckiej", lecz szerszej debaty - o kształceniu i ptrzygotowaniu prawników w ogóle, czyli również kształceniu na studiach. Dlaczego bowiem jest tak, że po studiach prawniczych aplikanci muszą uzupełniać wiedzę, która teoretycznie jest wymagana od magistrów prawa, na szkoleniach podczas aplikacji? Dlaczego przygotowanie teoretyczne trwa pięć lat, a przygotowanie praktyczne - trzy lata - powiedział Rafał Dębowski.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
437 kandydatów rywalizowało w środę o 220 miejsc na obu aplikacjach w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: sędziowskiej i prokuratorskiej.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Konkursy na asystentów sędziego cieszą się coraz mniejszą popularnością. Co potencjalnym kandydatom oferuje ta praca? Czy mają potem szansę zostać sędzią?
Już w grudniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do próbnych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała szczegóły. Przedstawiamy harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, czyli duży pakiet zmian mających m.in. wzmocnić nadzór nad egzaminami zawodowymi (i samymi egzaminatorami) oraz umożliwić ich pełną cyfryzację.
Minister Sprawiedliwości opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości opłaty za udział w egzaminie adwokackim. Kandydaci na adwokatów będą mile zaskoczeni.
Wielu prawników coraz częściej zadaje sobie powyższe pytanie. A ci, którzy tego nie robią, powinni jak najszybciej zacząć.
Ministerstwo sprawiedliwości podało wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się w dniach 3-5 września br. Są nieco gorsze niż w ubiegłym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas