Dlaczego adwokatura chce uczestniczyć w Kongresie Prawników Polskich? - zapytał prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej red. Tomasz Pietryga.
- Chcemy razem z sędziami i kolegami radcami prawnymi współdecydować, a przynajmniej współdyskutować o reformie sadownictwa, a także o sytuacji, w której znajdują się teraz nie tylko prawnicy, ale i społeczeństwo. Jako praktycy ocenimy niektóre planowane zmiany jako dobre, ale niektóre propozycje idą za daleko i zagrażają bytowi niezależnego sadownictwa – mówił Jacek Trela.
Jego zdaniem nie można uciec od tego, że pokazania sprzeciwu prawników wobec zgłoszonych przez rząd propozycji reformy. Chodzi o zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, ale także o projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych.
- Ma on jedno dobre założenie: usprawnienie pracy sądów. Ale projektuje się tam stworzenie się takiego mechanizmu, który będzie powodował uzależnienie sędziego orzekającego od kierownictwa sądu. Jeżeli spojrzymy, kto tworzy kierownictwo sądów, czyli prezesi oraz dyrektorzy administracyjni i kto ich będzie mógł powoływać – minister sprawiedliwości – to zaczynamy się wikłać w uzależnienia. Sędzia może zależeć od prezesa, więc poprzez ocenę pracy, delegacje – może to rzucać cień na kwestie niezawisłości - mówił gość programu #RZECZoPRAWIE.
Pytany o własne propozycje rozwiązań na usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, Jacek Trela odpowiedział, że jedną z nich jest wyłączenie z orzecznictwa sądowego niektórych kategorii spraw.